Lékaři vyléčili druhé HIV pozitivní dítě

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 3. 2014 14:37
V krvi ani tkáních malého pacienta není po viru ani stopy.
Koktejl antiretrovirotik může novorozeně zachránit. Pokud je podán včas. Ilustrační foto.
Koktejl antiretrovirotik může novorozeně zachránit. Pokud je podán včas. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Boston - Americkým lékařům se díky okamžitému nasazení antiretrovirotik podařilo vyléčit už druhé HIV pozitivní novorozeně.

Testy na přítomnost zákeřného viru v těle dnes již devítiměsíčního pacienta vycházejí negativní a zdá se, že agresivní léčba koktejlem léků hned v zárodku nad zhoubnou nemocí zvítězila.

"V krvi ani tkáních není po viru ani stopy. Musíme se z těchto případů poučit, je to výzva k mobilizaci," konstatovala na Bostonské medicínské konferenci ošetřující lékařka zachráněného pacienta Deborah Persaudová.

Musíme se z těchto případů poučit, je to výzva k mobilizaci.

První případ vyléčení HIV pozitivního dítěte byl zaznamenán před dvěma lety v Mississippi. Lékaři tehdy novorozenci během 30 hodin po porodu vlastně náhodou podali plnou dávku koktejlu tří antiretrovirotik. Tímto způsobem se do té doby léčili jen pacienti s již rozvinutou nemocí AIDS.

Agresivní léčba byla nasazena, protože se infekce virem HIV u matky zjistila až při porodu, a dítě tak nemohlo být před přenosem viru ochráněno běžným způsobem. Zabralo to a lékaři se rozhodli, že stejný způsob u dětí HIV pozitivních matek vyzkouší znovu.

Dítěti, o němž informovali lékaři v Bostonu, jsou z preventivních důvodů stále podávány léky, takže si na definitivní potvrzení úspěšného vyléčení badatelé ještě musejí počkat. "Jediným možným způsobem, jak definitivně prokázat účinnost léčby, je vysazení léků, což je ale značně riskantní," konstatovala Persaudová.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 26 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy