Expertka: Zbraň proti HIV už máme, jen ji rozšířit

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 12. 2013 17:00
Rozhovor Aktuálně.cz s Clarou Van Gulik z organizace Lékaři bez hranic.
Clara Van Gulik.
Clara Van Gulik. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidstvo činí v léčbě nemoci AIDS a prevenci šíření viru HIV úžasné pokroky.

Léky, které jsou už nyní velmi efektivní a přitom levné, se ale nedostávají ke všem. Kritická je situace zejména u HIV pozitivních dětí, k nimž se potřebné farmaka dostávají v méně než 30 % případů.

Pokud přitom chce lidstvo nad AIDS zvítězit, musí nakažené lidi zaléčit, protože pak přestanou virus šířit dál, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz expertka organizace Lékaři bez hranic Clara Van Gulik.

Aktuálně.cz: Jak si stojí lidstvo v boji s virem HIV?

Clara Van Gulik: Vývoj v dostupnosti péče o HIV pozitivní pacienty v poslední dekádě úžasně pokročil. Zatímco v roce 2002 mělo přístup k léčbě okolo 300 tisíc lidí, minulý rok už to bylo 9,7 milionu pacientů. Přesto je stále mnoho lidí, kteří léčeni nejsou. Jednou ze zanedbaných skupin jsou děti.

Zatímco v případě dospělých mají přístup k lékům dva ze tří pacientů, děti je dostávají méně než v 30 % případů. Až polovina novorozenců, kteří se narodí infikovaní, umírá před druhými narozeninami. Pokud se ale matce a dítěti v prvních 6 týdnech života podávají léky, nakazí se asi jen 2 procenta dětí.

A.cz: Lze tedy říci, že lidstvo nad AIDS vítězí?

Počet nově nakažených v subsaharské Africe rozhodně klesá, za což vděčíme rozsáhlým investicím, politické vůli a úsilí na všech úrovních. Přestože tam žije nejvíce HIV pozitivních na světě, daří se v subsaharské Africe snižovat počet nově nakažených více než kdekoliv jinde na světě.

A.cz: Jak daleko je medicína s vývojem vakcíny?

Probíhá rozsáhlý vývoj a výzkum několika očkovacích látek. Některé z nich jsou hodně slibné, jiné méně. Role Lékařů bez hranic je sledovat poslední vývoj, zároveň se ale nijak nepodílíme na výzkumu, takže nemůžeme hodnotit, jak daleko je vývoj té které vakcíny. Usilujeme nicméně o to, aby se výzkum ubíral směrem k vakcíně proti kmenu viru převládajícího v nízko- a středně příjmových zemích.

Bitva ale ještě není ani v polovině, protože potřebujeme, aby tento vývoj pokračoval a rozšířil se i do oblastí, jako je Nigérie, kde je infekce HIV stále na vzestupu. Zvyšující se počet nově nakažených registrují i některé rozvinuté země, jmenovitě Rusko a další země východní Evropy či Austrálie. Země západní Evropy by zase mělo znepokojovat šíření infekce mezi mladými.

A.cz: Objevily se zprávy o nové metodě léčby novorozenců, kteří se narodili HIV pozitivní, a podařilo se je úplně vyléčit. Co je na tom pravdy?

V americkém státě Mississippi se vyskytl případ, kdy byla novorozenci během 30 hodin po porodu podána plná dávka koktejlu tří antiretrovirotik. Agresivní léčba byla nasazena, protože se infekce virem HIV u matky zjistila až při porodu, a dítě tak nemohlo být před přenosem viru ochráněno běžným způsobem.

Foto: Aktuálně.cz

Následné testy ukázaly, že je dítě HIV pozitivní, a podle toho bylo léčeno. Matka s ním ale zanedlouho přestala docházet na kliniku, a když se po dlouhých měsících ukázala, byly testy negativní. Experti nyní diskutují, jak je to možné.

Panuje přesvědčení, že šlo o kombinaci agresivní léčby, která brzy vedla k remisi onemocnění. Jedná se ale o jediný případ a je potřeba další výzkum, abychom mohli říci, zda nám může pomoci v péči o děti narozené HIV pozitivním matkám.

Léky stály 15 000 dolarů, teď 150

A.cz: Jak pokročila léčba? A nemohly by být léky levnější?

Novější antiretrovirotika dokážou virus lépe "překvapit", mají méně vedlejších účinků a zároveň se snáze užívají. Dříve museli pacienti polykat až dvacet tablet denně a každou užívat v přesně stanovenou dobu. Dnes dospělým stačí jedna tableta s obsahem tří účinných látek. Pro děti máme k dispozici léky, jejichž užívání není tolik nepříjemné. Například malé tablety rozpustné ve vodě nebo mléce.

Když lékaři poprvé začali vyjednávat o ceně medikamentů, vyšla roční léčba ve vyspělých zemích na 15 -25 000 dolarů ročně, nyní je to u jednoho pacienta z rozvojové země 150 dolarů ročně. Jenže u těch, na koho léčba nezabírá a potřebuje léky druhé či třetí generace, se péče stále prodražuje. Proto musíme pokračovat ve vyjednávání.

A.cz: V čem hlavně spočívá prevence šíření viru?

Pokud je HIV pozitivní člověk léčen správně, hodnoty viru v krvi u něj klesnou na neměřitelné hodnoty a je velmi nepravděpodobné, že by dál šířil virus. To je důležité zejména u smíšených párů, kdy je jeden z partnerů HIV pozitivní a druhý ne. Pokud by se podařilo nasadit léky všem nakaženým, mohli bychom tím šíření viru zabránit.

Mezi další preventivní opatření samozřejmě patří osvěta, dostupnost kondomů a mužská obřízka, což je důkazy osvědčené preventivní opatření.

A.cz: A jak konkrétně se na léčbě a prevenci podílí Lékaři bez hranic?

V současné době máme 50 projektů léčby a prevence HIV. V roce 2012 Lékaři bez hranic poskytli pomoc 280 000 žijícím lidem. HIV je chronické onemocnění, a lidé tak v současné době potřebují celoživotní léčbu antiretrovirotiky.

Lékaři bez hranic usilují o to, aby byly léky co nejlevnější a nejdostupnější, proto spolupracují s místními vládami a apelují na západní země i nadnárodní organizace, aby do řešení tohoto problému investovaly. Zároveň tlačíme na farmaceutické společnosti, aby snižovaly ceny léků.

 

Právě se děje

před 14 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy