Léčil Afričany s ebolou, teď se sám nakazil

ČTK ČTK
24. 7. 2014 17:50
Podle nemocničních zdrojů je virolog Sheik Umar Khan naživu. Není jasné, jak se nakazil.
Ebola ohrožuje obyvatele Afriky.
Ebola ohrožuje obyvatele Afriky. | Foto: Aktuálně.cz

Freetown - Hlavní lékař bojující v západoafrickém státě Sierra Leone proti epidemii smrtící eboly se sám touto nemocí nakazil.

Agentura Reuters uvádí, že přibyl na rozrůstající se seznam zdravotníků, kteří se infikovali při snaze zastavit šíření této choroby v západní Africe.

Sierraleonský prezidentský úřad v oficiálním prohlášení uvedl, že devětatřicetiletý místní virolog Sheik Umar Khan byl převezen do lékařského zařízení organizace Lékaři bez hranic.

Nemocniční zdroje potvrdily, že nakažený doktor dosud žije. Žádné další podrobnosti neuvedly.

"Národní hrdina"

Zatím není jasné, jak se Khan nakazil. Jeho kolegové agentuře Reuters sdělili, že se vždy pečlivě chránil a nosil ochranné pomůcky.

Sierraleonské ministerstvo zdravotnictví lékaře označilo za "národního hrdinu".

Ebola od letošního února, kdy se v této oblasti objevila, zabila nejméně 632 lidí v Guineji, Libérii a Sieře Leone, kde je situace velmi vážná. V zasažených zemích sílí hněv obyvatel, kteří rozšíření nemoci vnímají jako neschopnost vlády.

Proti ebole neexistuje žádný lék ani vakcína. Může zabít až 90 procent lidí, kteří se jí nakazí. Úmrtnost při nynější epidemii v západní Africe se pohybuje podle odborníků kolem 60 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy