Léčil Afričany s ebolou, teď se sám nakazil

ČTK ČTK
24. 7. 2014 17:50
Podle nemocničních zdrojů je virolog Sheik Umar Khan naživu. Není jasné, jak se nakazil.
Ebola ohrožuje obyvatele Afriky.
Ebola ohrožuje obyvatele Afriky. | Foto: Aktuálně.cz

Freetown - Hlavní lékař bojující v západoafrickém státě Sierra Leone proti epidemii smrtící eboly se sám touto nemocí nakazil.

Agentura Reuters uvádí, že přibyl na rozrůstající se seznam zdravotníků, kteří se infikovali při snaze zastavit šíření této choroby v západní Africe.

Sierraleonský prezidentský úřad v oficiálním prohlášení uvedl, že devětatřicetiletý místní virolog Sheik Umar Khan byl převezen do lékařského zařízení organizace Lékaři bez hranic.

Nemocniční zdroje potvrdily, že nakažený doktor dosud žije. Žádné další podrobnosti neuvedly.

"Národní hrdina"

Zatím není jasné, jak se Khan nakazil. Jeho kolegové agentuře Reuters sdělili, že se vždy pečlivě chránil a nosil ochranné pomůcky.

Sierraleonské ministerstvo zdravotnictví lékaře označilo za "národního hrdinu".

Ebola od letošního února, kdy se v této oblasti objevila, zabila nejméně 632 lidí v Guineji, Libérii a Sieře Leone, kde je situace velmi vážná. V zasažených zemích sílí hněv obyvatel, kteří rozšíření nemoci vnímají jako neschopnost vlády.

Proti ebole neexistuje žádný lék ani vakcína. Může zabít až 90 procent lidí, kteří se jí nakazí. Úmrtnost při nynější epidemii v západní Africe se pohybuje podle odborníků kolem 60 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy