reklama
 
 

Kvůli pedofílii suspendovali v USA jednadvacet kněží

9. 3. 2011 7:27
Kněží byli z úřadu odvoláni do doby, než se jejich případy prověří

New York - Filadelfská arcidiecéze suspendovala v úterý 21 katolických kněží, kteří jsou podezřelí ze sexuálního zneužívání dětí.

Podle kardinála Justina Rigaliho se při tomto rozhodnutí vycházelo z únorové zprávy velké poroty Pensylvánie, která shrnula výsledky vyšetřování 37 lidí.

Kněží byli odvoláni z úřadu do doby, než budou jejich případy prověřeny, řekl kardinál Justin Rigali. Jména kněží nebyla podle mluvčího arcidiecéze zveřejněna.

"Byly to těžké týdny od vydání zprávy velké poroty," řekl Rigali. "Těžké hlavně pro všechny oběti sexuálního zneužívání, ale také pro všechny katolíky a pro každého člena naší komunity".

Kromě 21 suspendovaných kněží byli v únoru tři další kněží posláni na dovolenou, pět jich z různých důvodů nevykonává svoji funkci a osm bylo zproštěno obvinění.

Kardinál Rigali vyjádřil bolest nad sexuálním zneužíváním mladistvých, které spáchali členové církve.

"Od roku 2005 arcidiecéze pracovala tvrdě a udělali jsme výrazný pokrok v ochraně dětí a ve vyšetřování domnělého zneužívání dětí a obvinění ze znásilnění," uvedl kardinál a dodal, že bude seriózně usilovat o další reformy církve.

Suspendování neznamená podle kardinála odsouzení nebo definitivní rozsudek, ale je to jen provizorní opatření po dobu vyšetřování.

Katolickou církví už několik let otřásají skandály spojené s pedofilií v různých státech světa, například v Rakousku, Belgii, Irsku, Německu a Spojených státech.

autor: ČTK | 9. 3. 2011 7:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama