Kurdská bojovnice zvolila smrt. Obklíčil ji Islámský stát

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 10. 2014 15:53
"Na shledanou," řekla do vysílačky devatenáctiletá vojákyně. Poslední kulku si nechala pro sebe.
Kurdské vojákyně na severovýchodě Sýrie.
Kurdské vojákyně na severovýchodě Sýrie. | Foto: Reuters

Praha – Při bojích mezi Kurdy a ozbrojenci organizace Islámský stát spáchala mladá bojovnice sebevraždu.

Při obraně města Kobani si devatenáctiletá Ceylan Ozalpová vpálila kulku do hlavy, protože neměla šanci dostat se z obklíčení islamistů a padla by do zajetí.

Původní zprávy z neděle hovořily o tom, že šlo o sebevražedný atentát. Spolubojovníci Ozalpové ale potvrdili televizi Al-Arabíja, že spáchala sebevraždu.

"Řekla do vysílačky 'na shledanou' a vystřelila. Měla poslední kulku,“ uvedla televize, která sídlí ve Spojených arabských emirátech.

Ozalpová v srpnu poskytla rozhovor televizi BBC. Uvedla v něm, že se ničeho nebojí a že "Kurdové budou bojovat do posledního bojovníka".

Ozalpová byla příslušnicí Lidových ozbrojených jednotek, známých pod zkratkou YPG. Jedná se de facto o armádu syrských Kurdů.

Žen tam bojuje více, protože Kurdové nejsou bigotní muslimové.

V Kobani u turecké hranice se ale YPG dostala do kritické situace. Islámský stát stojí u bran města, je obklíčeno ze tří stran. Kobani a okolí opustilo na 200 tisíc lidí.

IS Kobani bombarduje z těžkých zbraní. Podle zpráv z pondělního odpoledne zavlála nad východní částí města černá vlajka Islámského státu.

"Všichni, co tam zůstali, bojují. I ženy v mém věku, které neutekly, dostávají granáty," řekla agentuře Reuters v uprchlickém táboře za tureckou hranicí třiašedesátiletá Alife Alíová.

Nálety USA a jejich spojenců situaci na bojišti nezměnily a zdá se, že Islámský stát kurdské město ovládne.

Podle reportéra televize CNN se obránci města začali v noci na dnešek stahovat. "Je to poslední šance k odchodu," citovala CNN jednoho z kurdských bojovníků. V pohybu jim ale podle něj brání odstřelovači IS s výbavou pro noční vidění.

Několik zajatců z řad kurdských bojovníků Islámský stát u Kobani sťal. Mezi nimi i tři ženy. Na jiných místech si ozbrojenci IS dělají ze zajatých žen sexuální otrokyně.

Letouny USA, Francie, Velké Británie a některých arabských zemí téměř každý den ostřelují pozice Islámského státu. Hlavně ale na území Iráku, v Sýrii zatím útočí jen Američané.

Turecká armáda v Kobani nezasáhla, ačkoliv ji k tomu turečtí i syrští Kurdové vyzývají.

Kurdů žije na Blízkém východě přes třicet milionů. Z toho přibližně patnáct milionů v Turecku, šest milionů v Iráku, tři miliony v Sýrii a sedm milionů v Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy