Kosovo má novou vlajku. Nikdo ji ale nechce

bh
18. 2. 2008 11:55
Nad hvězdami vítězí albánský orel
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Priština - Žlutá mapa na modrém podkladu a šest bílých hvězd. Tak vypadá nová vlajka 45. státu Evropy, Kosova.

Že jste ji na žádných fotografiích z bujarých oslav nezávislosti nikdy nezahlédli? Není divu - novou vlajku totiž v podstatě nikdo nechce.

Zástava vznikla ze soutěže vyhlášené v létě roku 2006 a byla vybrána z více jak tisícovky návrhů. Použité barvy i symbolika přitom nápadně připomínají vlajku Bosny a Hercegoviny.

Nová vlajka, kterou nikdo nechce
Nová vlajka, kterou nikdo nechce | Foto: Aktuálně.cz

Šest bílých hvězd symbolizuje šest etnik, která v Kosovu žijí: Albánce, Srby, Romy, Turky, Bosňáky a Gorany.

Symbolika i vlajka samotná ale Albánce ani Srby žijící v Kosovu vůbec nezajímá. Zatímco většinoví Albánci za "svou" vlajku považují zástavu sousední Albánie, tedy dvojhlavého černého orla na červeném podkladu, stotisícová srbská menšina zase upřednostňuje tradiční srbskou trikolóru.

Prištinská vláda ale na nové vlajce trvá. "Nemůžeme mít vlajku jiné země, takže orel nepřipadá v úvahu," citovala agentura AP Fadila Hysu z vládní komise pro symboly.

Země pěti vlajek

Aby nebyla situace tak přehledná, má Kosovo přísně vzato ještě čtvrtou a pátou vlajku: během oslav bylo možné spatřit také modrobílý prapor mise OSN (UNMIK) a růžici vojsk NATO (KFOR).

A mezi velmi oblíbené vlajky zdobící každé nároží patří také americké hvězdy a pruhy. USA totiž patří mezi největší příznivce kosovské nezávislosti.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy