reklama
 
 

Kosovo má novou vlajku. Nikdo ji ale nechce

18. 2. 2008 11:55
Nad hvězdami vítězí albánský orel

Priština - Žlutá mapa na modrém podkladu a šest bílých hvězd. Tak vypadá nová vlajka 45. státu Evropy, Kosova.

Že jste ji na žádných fotografiích z bujarých oslav nezávislosti nikdy nezahlédli? Není divu - novou vlajku totiž v podstatě nikdo nechce.

Zástava vznikla ze soutěže vyhlášené v létě roku 2006 a byla vybrána z více jak tisícovky návrhů. Použité barvy i symbolika přitom nápadně připomínají vlajku Bosny a Hercegoviny.

Šest bílých hvězd symbolizuje šest etnik, která v Kosovu žijí: Albánce, Srby, Romy, Turky, Bosňáky a Gorany.

Symbolika i vlajka samotná ale Albánce ani Srby žijící v Kosovu vůbec nezajímá. Zatímco většinoví Albánci za "svou" vlajku považují zástavu sousední Albánie, tedy dvojhlavého černého orla na červeném podkladu, stotisícová srbská menšina zase upřednostňuje tradiční srbskou trikolóru.

Prištinská vláda ale na nové vlajce trvá. "Nemůžeme mít vlajku jiné země, takže orel nepřipadá v úvahu," citovala agentura AP Fadila Hysu z vládní komise pro symboly.

Země pěti vlajek

Aby nebyla situace tak přehledná, má Kosovo přísně vzato ještě čtvrtou a pátou vlajku: během oslav bylo možné spatřit také modrobílý prapor mise OSN (UNMIK) a růžici vojsk NATO (KFOR).

A mezi velmi oblíbené vlajky zdobící každé nároží patří také americké hvězdy a pruhy. USA totiž patří mezi největší příznivce kosovské nezávislosti.

 

autor: bh | 18. 2. 2008 11:55

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama