Kosovo má novou vlajku. Nikdo ji ale nechce

bh
18. 2. 2008 11:55
Nad hvězdami vítězí albánský orel
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Priština - Žlutá mapa na modrém podkladu a šest bílých hvězd. Tak vypadá nová vlajka 45. státu Evropy, Kosova.

Že jste ji na žádných fotografiích z bujarých oslav nezávislosti nikdy nezahlédli? Není divu - novou vlajku totiž v podstatě nikdo nechce.

Zástava vznikla ze soutěže vyhlášené v létě roku 2006 a byla vybrána z více jak tisícovky návrhů. Použité barvy i symbolika přitom nápadně připomínají vlajku Bosny a Hercegoviny.

Nová vlajka, kterou nikdo nechce
Nová vlajka, kterou nikdo nechce | Foto: Aktuálně.cz

Šest bílých hvězd symbolizuje šest etnik, která v Kosovu žijí: Albánce, Srby, Romy, Turky, Bosňáky a Gorany.

Symbolika i vlajka samotná ale Albánce ani Srby žijící v Kosovu vůbec nezajímá. Zatímco většinoví Albánci za "svou" vlajku považují zástavu sousední Albánie, tedy dvojhlavého černého orla na červeném podkladu, stotisícová srbská menšina zase upřednostňuje tradiční srbskou trikolóru.

Prištinská vláda ale na nové vlajce trvá. "Nemůžeme mít vlajku jiné země, takže orel nepřipadá v úvahu," citovala agentura AP Fadila Hysu z vládní komise pro symboly.

Země pěti vlajek

Aby nebyla situace tak přehledná, má Kosovo přísně vzato ještě čtvrtou a pátou vlajku: během oslav bylo možné spatřit také modrobílý prapor mise OSN (UNMIK) a růžici vojsk NATO (KFOR).

A mezi velmi oblíbené vlajky zdobící každé nároží patří také americké hvězdy a pruhy. USA totiž patří mezi největší příznivce kosovské nezávislosti.

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy