Kosovo má novou vlajku. Nikdo ji ale nechce

bh
18. 2. 2008 11:55
Nad hvězdami vítězí albánský orel
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Priština - Žlutá mapa na modrém podkladu a šest bílých hvězd. Tak vypadá nová vlajka 45. státu Evropy, Kosova.

Že jste ji na žádných fotografiích z bujarých oslav nezávislosti nikdy nezahlédli? Není divu - novou vlajku totiž v podstatě nikdo nechce.

Zástava vznikla ze soutěže vyhlášené v létě roku 2006 a byla vybrána z více jak tisícovky návrhů. Použité barvy i symbolika přitom nápadně připomínají vlajku Bosny a Hercegoviny.

Nová vlajka, kterou nikdo nechce
Nová vlajka, kterou nikdo nechce | Foto: Aktuálně.cz

Šest bílých hvězd symbolizuje šest etnik, která v Kosovu žijí: Albánce, Srby, Romy, Turky, Bosňáky a Gorany.

Symbolika i vlajka samotná ale Albánce ani Srby žijící v Kosovu vůbec nezajímá. Zatímco většinoví Albánci za "svou" vlajku považují zástavu sousední Albánie, tedy dvojhlavého černého orla na červeném podkladu, stotisícová srbská menšina zase upřednostňuje tradiční srbskou trikolóru.

Prištinská vláda ale na nové vlajce trvá. "Nemůžeme mít vlajku jiné země, takže orel nepřipadá v úvahu," citovala agentura AP Fadila Hysu z vládní komise pro symboly.

Země pěti vlajek

Aby nebyla situace tak přehledná, má Kosovo přísně vzato ještě čtvrtou a pátou vlajku: během oslav bylo možné spatřit také modrobílý prapor mise OSN (UNMIK) a růžici vojsk NATO (KFOR).

A mezi velmi oblíbené vlajky zdobící každé nároží patří také americké hvězdy a pruhy. USA totiž patří mezi největší příznivce kosovské nezávislosti.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy