Evropská unie je jako projekt v ohrožení, varovali premiéři Itálie a Španělska

ČTK ČTK
9. 4. 2020 12:58
Kvůli koronavirové krizi se může rozpadnout Evropská unie, varovali nezávisle na sobě premiéři Španělska a Itálie Pedro Sánchez a Giuseppe Conte.
Dezinfekce v Benátkách. Život v Itálii během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. Březen, 2020.
Dezinfekce v Benátkách. Život v Itálii během probíhající pandemie koronaviru Covid-19. Březen, 2020. | Foto: Reuters

"EU je v nebezpečí, pokud nepřijme důrazná a solidární opatření," prohlásil před španělským parlamentem Sánchez, který před téměř prázdnou dolní komorou vystoupil před hlasováním o prodloužení nouzového stavu v zemi.

Krize okolo koronaviru je podle italského premiéra Conteho "největší výzvou od druhé světové války". Evropská unie se musí této výzvě postavit čelem, jinak hrozí, že jako projekt selže, uvedl dnes Conte v rozhovoru se stanicí BBC.

Itálie i Španělsko společně s některými dalšími státy unie, které platí eurem, prosazují vydání takzvaných koronavirových dluhopisů. Těmi by oba státy chtěly financovat opatření související s epidemií koronaviru a také pomoc zemím eurozóny s oživením jejich ekonomiky.

Španělsko a Itálie patří mezi koronavirem nejhůře zasažené země na světě. Podle středeční bilance ve Španělsku nemoci podlehlo přes 14 500 lidí, nákaza se potvrdila u více než 146 000 osob. V Itálii je nakažených přes 139 000 lidí, více než 17 600 zemřelo.

"Oheň začínáme mít pod kontrolou… Tato válka proti koronaviru bude plným vítězstvím," domnívá se však Sánchez, podle kterého se epidemie brzy začne chýlit ke konci. Data ohledně koronaviru jsou podle předsedy vlády v posledních dnech povzbudivá, informoval deník El País.

"Odborníci potvrdili, že křivka začíná klesat," řekl Conte s odkazem na statistiky, podle kterých se v posledních dnech v Itálii projevuje příznivý trend klesajícího počtu nově nakažených i mrtvých. "Věříme, že pokud budeme takto pokračovat, dostaneme se z nejhoršího," dodal italský premiér.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy