Konec extrémní pravice na stadionech

Lenka Málková
2. 2. 2006 16:52
Řím - Fašistický pozdrav italského fotbalového útočníka Paola di Cania "přerostl hranice fotbalu". Na italských stadionech dojde ke změně.

Útočníka Lazia Paola di Canio, který zdravil své příznivce zdviženou pravicí, totiž o víkendu nahradily desítky radikálů.

Začíná politika...

Během zápasu italské fotbalové ligy obsadili jeho fanoušci tribuny římského olympijského stadionu a svým obdivem k extrémní pravici se nikterak netajili. Na zdi i ploty vyvěsili vlajky s hákovými kříži a nacistickými pozdravy znepříjemňovali zápas místního Lazia s toskánským Livornem.

Zápasy těchto dvou soupeřů patří vždy k rizikovým. Fanoušci Livorna zastávají krajně levicové názory, zatímco tvrdé jádro fanoušků Lazia se řadí k extrémní pravici.

Ministr vnitra Giuseppe Pisanu dnes při ohlašování prvních výsledků policejního vyšetřování konstatoval: "Všech jedenáct zadržených osob se hlásí k ultrapravicové skupině "Tradice a úcta", která je přímo napojena na extremní Novou sílu. Zde již nejde o fotbal, ale o politiku."

...skončil di Canio

"Budu tak zdravit dál," prohlášoval di Canio ještě během listopadu. "Římský pozdrav je historie, a když ho chceme trestat, musíme také z Říma odstranit pár soch."

Fotbalista se svým obdivem k italskému fašistickému diktátorovi Mussolinimu netají. Píše o něm i ve své vlastní autobiografii. Po druhém trestu zákazu startu a zaplacení 10 tisíc euro však svůj postoj přece jen změnil. 

Pod tlakem veřejnosti a fanoušků Lazia milovaný hráč začátkem kalendářního roku slíbil, že už fašistický pozdrav používat nebude.

Jeho rozhodnutí neodvrátila ani veřejná podpora italského premiéra Silvia Berlusconiho. Naopak hrozba šéfa FIFA Seppa Blattera stačila. Podle něj by totiž hráči, kteří veřejně předvádějí fašistické pozdravy a hesla, měli být odstaveni z profesionální soutěže do konce života. 

Zadržené čeká trest

Zatímco kapitán Lazia Řím za svá fašistická gesta dostával pouze pokuty disciplinární komise, jeho příznivcům hrozí i nepodmíněné tresty za propagaci nacismu.

Příští zásah italské policie tak bude mnohem tvrdší. Pokud se na stadionech objeví další předměty propagují nacismus nebo rasovou nenávist, zápasy budou nekompromisně rušeny.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy