Nizozemci: Na fotbal v helmách nacistů

lem
14. 1. 2006 0:01
Amsterdam - Nizozemští fanoušci budou svůj tým povzbuzovat na fotbalovém MS v Německu v replikách nacistických helem.

Do začátku fotbalového mistrovství světa zbývá ještě pět měsíců, ale Nizozemci se již nyní připravují na případný zápas s domácím týmem. Jedna z firem uvedla na trh věrohodnou repliku nacistické helmy s hesly "Útok" a "Nizozemí do toho" na stranách. Samozřejmě v oranžových barvách.

Patnáct tisíc kusů za dva týdny

Helmy se začaly prodávat teprve před dvěma týdny a z prodejních pultů jich už zmizelo víc než patnáct tisíc. Podle výrobců má oranžová helma za čtyři euro a pětadevadesát centů podpořit nizozemské fotbalisty, a ty německé patřičně vyprovokovat.

PŘEČTĚTE SI: Fašistický pozdrav vyvolává emoce

A stalo se. Přestože má jít o "výrobek zábavný", zvedla se proti němu vlna protestů v Nizozemí i v sousedním Německu.

Výrobci helmy se však brání. Ředitel prodávající firmy Weno Geerts tvrdí: "Druhá světová válka skončila před šedesáti lety a velká část Němců nemá s událostmi té doby nic společného. Tato helma je pouze hračka a nemá žádný politický význam."

Jde o nepovedený vtip

Nizozemská fotbalová asociace má však jiné mínění. "Říkají, že nehodlají připomínat válku, ve skutečnosti však dělají právě to. Oslava fotbalu by se neměla vyvíjet tímto směrem. Je to opravdu nepovedený vtip," prohlásil jeden z jejich představitelů Frank Huizinga.

O tom, že stadiony pro šampionát nejsou bezpečné ČTĚTE ZDE

Také oficiální klub nizozemských fanoušků se postavil proti: "Je to špatný způsob, jak oslavovat fotbal. V žádném případě nehodláme připomínat válku."

V dosavadní historii se Nizozemí setkalo s Německem ve finále mistrovství světa v roce 1974 a prohrálo. O čtrnáct let později jim nizozemští fotbalisté porážku oplatili v evropském semifinále a nakonec získali titul. Na letošním mistrovství světa se oba týmy nacházejí v odlišných skupinách, takže případné střetnutí by se mohlo odehrát až ve vyřazovacích bojích.#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy