Konec blábolení. Tisíce lidí v Glasgow chtějí rychlejší kroky k ochraně klimatu

Konec blábolení. Tisíce lidí v Glasgow chtějí rychlejší kroky k ochraně klimatu
...
...i "bla bla bla".
...
Davem se nesly nápisy typu "naše krev je na vašich rukou"...
Foto: Reuters
ČTK Reuters ČTK, Reuters
6. 11. 2021 16:50
Hesla jako "naše krev je na vašich rukou", "konec bla bla bla" i "kapitalismus ničí planetu" se o sobotním odpoledni nesou ulicemi skotského Glasgow, které je dějištěm klimatické konference OSN. Tisíce lidí se v něm účastní protestního pochodu a společně s demonstranty v dalších městech žádají světové lídry, aby dělali více pro ochranu klimatu.

Na klimatickém summitu COP26 jednají zástupci zhruba dvou set států o tom, jak udržet oteplování planety pod kritickou hranicí jedna a půl stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Dvoutýdenní konference končí 12. listopadu.

Sobotní demonstrace v poločase summitu je součástí globální akce, jíž se podle organizátorů zúčastní v úhrnu několik set tisíc lidí. Jen v Glasgow, kde se koná jedna ze zhruba tří set demonstrací po celém světě, se jich přes deštivé počasí sešly až desítky tisíc, uvedla agentura DPA.

Studenti, aktivisté a další občané vybavení transparenty, prapory i pláštěnkami pro ochranu před typicky britským počasím začali demonstrovat v brzkém odpoledni a pomalým krokem zamířili do centra města. V davu byly podle agentury Reuters vidět nápisy jako "Kapitalismus ničí planetu", jiné upozorňovaly na problémy zemědělců v důsledku změn klimatu.

Tisíce převážně mladých lidí v Glasgow demonstrovalo za rychlejší kroky k ochraně klimatu i v pátek. Účastníci volali po "systémových změnách" a klimatické spravedlnosti, zejména pro chudší státy. Švédská aktivistka Greta Thunbergová v projevu označila klimatickou konferenci za neúspěšnou a poznamenala, že světoví lídři usilují o zachování stávajícího pořádku.

Skopeček: Boj o klima? Katastrofa, podřezáváme si větev, Česko zchudne

Slýcháme od 60. let, že náš osud je v sázce a žádná katastrofa nepřichází, ale přichází tvrdé restrikce. Kvůli přemrštěným cílům Česko zchudne. | Video: DVTV, Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy