Kim Čong-il zemřel, Severní Korea poté odpálila rakety

Zahraničí Zahraničí
19. 12. 2011 13:02
Vůdce komunistické Severní Koreje zemřel v sobotu v 69 letech
Zaměstnanci továrny v Pchjongjangu "truchlí" na oficiálním snímku severokorejské agentury KCNA.
Zaměstnanci továrny v Pchjongjangu "truchlí" na oficiálním snímku severokorejské agentury KCNA. | Foto: Reuters

Pchjongjang - V 69 letech v sobotu zemřel vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il. Oznámila to tamní televize. Vzápětí označila za "velkého následovníka" a nového vládce státu Kimova třetího syna Kim Čong-una, čímž potvrdila jeho očekávané převzetí moci.

Několik hodin po oznámení Severní Korea odpálila ze svého východního pobřeží směrem na moře několik raket krátkého doletu. Jednalo se o test, uvedla agentura Jonhap.

Kim Čong-il zemřel na srdeční infarkt, uvedla severokorejská agentura KCNA. Příčinu smrti potvrdila i nedělní pitva. Zemřel ve vlaku kvůli "velké duševní a fyzické zátěži" během "velmi intenzivní inspekce v terénu", uvedla dále státní média.

Pohřeb zesnulého vůdce byl stanoven na 28. prosince.

Vůdce stalinistického státu zemřel 17 let poté, co převzal vládu po svém zesnulém otci a prvním vůdci Korejské lidově-demokratické republiky (KLDR) Kim Ir-senovi.

Severní Korea je posledním státem, kde přežila tvrdá stalinistická forma komunistického režimu. Podle zpráv uprchlíků vláda vězní statisíce lidí v pracovních táborech a zejména na venkově je nedostatek potravin. Obrovská část státního rozpočtu jde na zbrojení.

Zatímco většina Severokorejců trpí podvýživou nebo špatnou stravou, severokorejský vůdce si liboval v kouření značkových doutníků, pití koňaku a měl rád sushi.

V čele výboru, který má připravit pohřeb, stanul Kim Čong-un. Politicky málo zkušený mladý muž má převzít zbědovanou zemi, ve které si vládnoucí dynastie vypěstovala silný kult osobnosti.

"V čele korejské revoluce stojí nyní Kim Čong-un, velký následovník revolučních principů a znamenitý vůdce naší strany, naší armády a našeho lidu," napsala agentura KCNA.

Pravděpodobně 27letý Kim Čong-un byl loni v září uveden do širšího vedení Korejské strany práce, čímž jej otec prakticky jmenoval svým nástupcem.

Jihokorejská agentura Jonhap oznámila, že armáda v sousední Jižní Koreji byla uvedena do stavu pohotovosti. Jihokorejský prezident I Mjong-bak svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Mimořádné zasedání vlády chystá i Japonsko a Bílý dům uvedl, že zprávy z KLDR bedlivě sleduje.

K poslednímu většímu střetu mezi znepřátelenými státy došlo 26. března 2010, kdy severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou armádní loď. V listopadu 2010 pak KLDR ostřelovala jihokorejský ostrov.

Nejizolovanější stát

Zdraví severokorejského vůdce bylo dlouho nalomené, v roce 2008 pravděpodobně utrpěl mozkovou mrtvici. Má se za to, že Kim trpěl cukrovkou a onemocněním srdce.

Ještě letos v srpnu Kim uskutečnil cestu vlakem do Číny a do Ruska, nechával se také fotografovat na různých místech Severní Koreje.

O "Drahém vůdci", jak byl Kim Čong-il ve vlasti titulován, se však ví jen málo, stejně jako o vývoji v KLDR, která je nejizolovanějším státem světa, navíc s jaderným programem. První pokusný atomový výbuch uskutečnil Pchjongjang na podzim roku 2006.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy