Jihokorejskou loď potopilo torpédo, tvrdí tajné služby

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
22. 4. 2010 10:19
S informací přišly tajné služby
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb
Snímek pořízený během 12ti hodinového vyzdvižení trosek lodi. Použit byl 70ti metrový plovoucí jeřáb | Foto: Reuters

Soul - Podle jihokorejské armády stojí za záhadným potopením hlídkové lodi, ke kterému došlo na konci března ve Žlutém moři poblíž KLDR, torpédo vypálené ze severokorejské ponorky.

Informovala o tom jihokorejská tiskové agentura Jonhap s tím, že k tomuto závěru došly zpravodajské služby Jižní Koreji a Spojených států, které na objasnění příčin neštěstí společně pracují.

Jihokorejská korveta Čchonan se 104 členy posádky se potopila 26. března při rutinní hlídkové plavbě. Podle očitých svědků potopení předcházela exploze. Vyšetřovatelé zkoumající trosky plavidla potvrdili, že k ní s největší pravděpodobností došlo "vně lodi".

Nejméně třicet námořníků přišlo při neštěstí o život, dalších osm je stále pohřešováno. V Jižní Koreji incident vyvolal velké emoce a prezident I Mjong-bak prohlásil, že záležitost si vyžaduje "rezolutní odpověď".

Zpráva agentury Jonhap je dosud nejjasnějším potvrzením toho, že Soul viní Pchjongjang z incidentu, který patří k nejhorším, jaký se mezi znesvářenými zeměmi stal od konce korejské války v letech 1950 až 1953.

Pomsta za dřívější porážky

Zpravodajská služba údajně o tom, že za potopením lodi stojí Severní Korea, věděla již krátce poté, co k incidentu došlo a prezidenta o tom také okamžitě informovala. Ministerstvo obrany  zprávu odmítlo jakkoliv komentovat.

"Severokorejské ponorky jsou všechny vyzbrojeny těžkými dvousetkilogramovými torpédy. Vojenská rozvědka předpokládá, že Pchjongjang zaútočil právě takovouto zbraní," cituje agentura nejmenovaný zdroj.

Jeden z největších deníků v zemi Čosonilbo dnes napsal, že rozvědka už na začátku roku upozorňovala na to, že Severní Korea připravuje sebevražedný útok na některou z jihokorejských lodí. Chce se tak údajně pomstít za porážky, které utrpěla při dřívějších střetech s námořnictvem svého jižního souseda.

Útok s pomocí "lidských torpéd" měl být konkrétně odvetou za incident, při němž byl v listopadu zabit jeden severokorejský voják a tři další zůstali zraněni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy