* Rozhodující bitva o Bílý dům se blíží. Američané budou nového prezidenta volit už 6. listopadu. Aktuálně.cz sleduje střípky (nejen) ze souboje Obamy a Romneyho ve volebním deníku, jenž vychází každý pracovní den odpoledne.
Romney uhranul voličky
Prezident Barack Obama nemůže mít z posledních čísel nejmenší radost. Průzkumy veřejného mínění mu totiž dva týdny před volebním dnem zrovna nepřejí. Nejenže zaostává v celonárodních průzkumech (byť o desetiny procenta), ale ztrácí například u žen. Mitt Romney během pouhého měsíce smazal jeho 16procentní náskok u voliček, ukázala studie AP a GfK. Oba kandidáty nyní podporuje 47 procent žen. Republikán si navíc lépe vede u nerozhodnutých voličů.
Demokrata nemohou těšit ani data zveřejněná televizí ABC a deníkem The Washington Post. Ačkoliv totiž Mitt Romney prohrál dvě ze tří prezidentských debat, u nezávislých voličů si svými vystoupeními vylepšil vlastní obraz.
Trump jde Obamovi po krku
Donald Trump, věrný fanoušek Republikánské strany a rovněž jeden z nejznámějších realitních magnátů Ameriky, pro změnu oživil letité spekulace o prezidentově původu. Prostřednictvím videa na YouTube Obamu vyzval, aby předložil záznamy o studiu a svých cestovních pasech. Pokud tak učiní, věnuje miliardář pět milionů dolarů charitativním organizacím dle prezidentova výběru. Učinit tak ale musí do 31. října 17:00 (23:00 SELČ).
"Víte, to vše se vztahuje k době, kdy jsme společně vyrůstali v Keni," zavtipkoval Obama vzápětí v talkshow Jaye Lena. Pořád se prý potkávali na fotbalovém hřišti, ale Trumpovi to údajně moc nešlo. "Když jsme se konečně přestěhovali do Ameriky, myslel jsem si, že je to za námi," dodal.
Pochybnosti o místě svého narození se Obama snaží vyvrátit už roky. Podle některých konspiračních teorií se totiž ve skutečnosti narodil v Keni, odkud pocházel jeho otec. Spiklence neutišilo ani zveřejnění rodného listu. Stejně tak se prezidentovi nedaří vyvrátit, že není muslim, jak by mohlo naznačovat jeho prostřední jméno Hussein. Za vyznavače islámu ho považuje 17 % Američanů.
Ať ženy rozhodují samy o sobě
U Jaye Lena ale došlo i na vážnější témata. Prezident si nenechal ujít příležitost komentovat výrok republikána z Indiany Richarda Mourdocka, jenž během debaty o potratech prohlásil, že pokud znásilněná žena otěhotní, jde o něco, co bůh zamýšlel. "Nevím, kam ti chlapíci na ty nápady chodí," prohlásil. "Právě kvůli tomu nechcete, aby banda - převážně mužských - politiků rozhodovala o zdravotní péči žen. Ty jsou přece schopny rozhodnout se samy se svými partnery a lékaři," míní.
Nutno podotknout, že podobní "chlapíci" se najdou i v Obamově mateřské Demokratické straně. Například Mourdockův rival Joe Donnely loni podpořil návrh zákona, jenž hovoří o "přesvědčivém znásilnění".
Romney v Bílém domě? Pro Čechy nic zásadního
Co by pro Čechy v praxi znamenalo střídání stráží v Bílém domě? Nic zásadního, je přesvědčen americký novinář Erik Best, který už přes 20 let žije v Česku. "Přirozeně by se do Prahy stěhoval nový velvyslanec a namísto lidských práv by se asi o něco více mluvilo o byznysu," píše v posledním vydání svého bulletinu Fleet Sheet's Final Word o případném triumfu Mitta Romneyho.
"Ti Češi, kteří by rádi viděli tvrdší postoj USA vůči Rusku, mohou preferovat Romneyho, zejména pokud jednoho kremlofilního českého prezidenta střídá další," dodává s tím, že jinak nemají Češi příliš důvodů sledovat výsledky listopadového hlasování "se zatajeným dechem".
Americký Kongres jako česká sněmovna
Američané nemají o svých zákonodárcích o moc lepší mínění než Češi o těch svých. Podle Gallupova institutu schvaluje práci Kongresu 21 procent obyvatel (v Poslaneckou sněmovnu má podle CVVM důvěru 10 % Čechů), což je o něco lepší výsledek, než hodnotili v září (13 %), respektive v srpnu (10 %).