Jde o nový druh válčení. Cílem útočících dronů už nejsou jen pěšáci nebo obrněná vozidla, ale bezpilotní letouny nepřítele, píše Business Insider (BI). Ukrajina například napadá malými FPV drony ruské průzkumné stroje, které zaměřují cíle pro útočné drony, dělostřelectvo nebo řízené střely.
Tím, jak se válka protahuje, chce Ukrajina touto taktikou šetřit nepoměrně dražší prostředky protivzdušné obrany. Šéfka ukrajinské vládní platformy Brave1 Natalija Kušnerská uvedla, že drony lovící jiné drony se staly jednou z inovací této války. K podobným soubojům v takovém měřítku nikdy předtím nedocházelo.
Rusové ale našli způsob, jak se lovcům vyhnout. Podle Samuela Bendetta z Centra pro námořní analýzy Rusové proti lovícím dronům vybavují své bezpilotní letouny rušícími systémy pro elektronický boj. Nyní obě strany vylepšují technologie, aby získaly navrch.
"Ukrajinci jsou velmi úspěšní v nasazování svých FPV dronů proti ruským průzkumným prostředkům, Rusové jsou do jisté míry úspěšní v používání svých FPV dronů, aby napadaly těžké ukrajinské kvadrokoptéry," tvrdí Bendett.
Stíhací drony mají ale omezený dolet a výšku a pro jejich operátory jde o nebezpečné mise. Jeden z Ukrajinců popsal, že s nimi vylétá pětkrát týdně a musí je navádět z úkrytu v zákopech. "Rusko se snaží k likvidaci operátorů používat všechno, co má k dispozici," řekl pro Business Insider ukrajinský operátor.
Bývalý důstojník ukrajinské protivzdušné obrany Valerij Romaněnko prohlásil, že stíhací drony jsou vhodné pro útoky na pomalejší ruské průzkumné bezpilotní letouny pohybující se v nižších výškách.
Podle něj však Kyjev potřebuje také rychlejší drony, aby mohl sestřelovat smrtící útočné bezpilotní stroje, jako je například známý Šáhid-136. Jeden takový s názvem "Sting" mají Ukrajinci vyvíjet.
Vzdušné souboje drobů jsou podle generálmajora australské armády ve výslužbě Micka Ryana trend, který může zastavit jen nějaký zásadní průlom v oblasti velmi levných systémů určených k likvidaci těchto strojů. Ten ale v dohledu není.