S Putinem mluvil o tygrech, umí rusky i arabsky. Nový šéf CIA zná dobře Kreml

Martin Novák Martin Novák
13. 1. 2021 6:14
První žena v čele americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová odejde spolu s Donaldem Trumpem. Jeho nástupce Joe Biden posadí do ředitelského křesla svého člověka, čtyřiašedesátiletého Williama Burnse. Muže, který víc než polovinu svého života strávil v americké diplomacii. Celkem 33 let.
William Burns, budoucí ředitel CIA.
William Burns, budoucí ředitel CIA. | Foto: Reuters

Burns byl velvyslancem v Moskvě a jordánském Ammánu, šéfem odboru ministerstva zahraničí pro Blízký východ a náměstkem ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Budoucí ředitel tajné služby ovládá dva jazyky, které jsou pro práci v CIA důležité a potřebné - ruštinu a arabštinu. Kreml je globálním soupeřem Spojených států, a nastupující prezident Biden o Rusku dokonce mluvil jako o nepříteli. Arabština je pro Burnse vhodná, protože americké zpravodajské služby se zaměřují na teroristické organizace, jako je al-Káida nebo Islámský stát. V těchto skupinách, ohrožujících národní bezpečnost USA, se velká část komunikace odehrává v arabštině.

Burns jako bývalý velvyslanec v Moskvě a vysoce postavený činitel americké diplomacie se několikrát setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Své zážitky loni sepsal v textu pro časopis The Atlantic.

V roce 2005 jej Putin poprvé přijal v Kremlu. "Vy Američané byste nám měli více naslouchat. Nemůžete si myslet, že všechno bude podle vašich představ. Můžeme mít dobré vztahy, ale ne jenom na základě vašich podmínek," popsal Burns, co mu na schůzce Putin řekl. Na setkání ho ruský prezident příliš nepustil ke slovu.

Putinova mýlka

Nový ředitel CIA také vylíčil, jak se Moskva po útocích z 11. září 2001 mýlila v očekávání, že Spojené státy budou vůči Rusku vstřícnější.

"Putin zkoušel vytvořit s prezidentem Georgem W. Bushem partnerství, něco jako společnou frontu ve válce proti terorismu. Oplátkou za to chtěl uznání vlivu Ruska v bývalých zemích Sovětského svazu a slib, že se NATO nebude rozšiřovat o další země v blízkosti Ruska. V tom ale špatně četl americké zájmy a americkou politiku. Bushova administrativa neměla zájem nabízet něco Rusům za partnerství proti al-Káidě," uvedl William Burns.

Podle něj ale Putin opakovaně při jednáních s Američany zdůrazňoval, že nabídka ke vstupu do NATO pro Ukrajinu a Gruzii je pro něj nepřijatelná a Rusko na ni tvrdě odpoví.

V roce 2009 Putin Burnsovi vyčetl, že americká vláda a americké neziskové organizace podporují jeho odpůrce a vměšují se do ruských voleb. "Putin nesnáší otevřenost a soutěžení v politice. Považuje je za trojského koně, sloužícího k prosazování amerických zájmů na úkor Ruska," napsal nový ředitel CIA před rokem.

Nadšenec do tygrů

Burns se však zmínil i o přátelské tváři Putina. Když jej navštívil spolu s Hillary Clintonovou v jeho rezidenci za Moskvou, potěšil šéfa Kremlu dotaz na stav populace ruských tygrů. "Začal hovořit velice vášnivě a pozval nás do pracovny, kde měl mapu výskytu tygrů na ruském území. Nabízel ministryni nebo jejímu manželovi Billu Clintonovi, jestli by nechtěli jet na Sibiř s ním," uvedl Burns.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje napsala, že činnost expertů na Rusko v CIA v posledních letech narážela na problémy. Někteří analytici si stěžovali, že Trump CIA politizuje a odmítá číst kritické informace o Rusku, protože ho rozčilují.

Jmenováním Burnse do čela Ústřední zpravodajské služby Biden potvrzuje, že se chce dohodnout s Íránem na pokračování smlouvy z roku 2015. Tehdejší dohoda omezila íránský jaderný program a podrobila ho mezinárodní kontrole výměnou za zrušení ekonomických sankcí vůči Teheránu. Právě Burns tuto smlouvu dojednával za americkou stranu. Trump od dohody odstoupil a uvalil na Írán velmi tvrdé sankce.

Video: Americká společnost je totálně rozklížená, říká Anýž

Policie Kapitol neuhlídala, takové předání moci moderní historie nepamatuje, přepočítávání hlasů na Floridě proti tomu byla mateřská školka, líčí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy