Doněčtí separatisté: Kazí nás džíny a Playboy, chřipku šíří Ukrajinci a Američané z laboratoří

Martin Novák Martin Novák
26. 1. 2016 7:49
"Po získání nezávislosti Ukrajiny se nám pokoušeli a stále pokoušejí vnutit cizí ideologii. Jestliže jsme kdysi byli vychovávání v přesvědčení, že důležité jsou rodina, věrnost, bratrství nebo láska k vlasti, nyní je nám vnucována výchova pod vlivem Coca-Coly, Mickey Mouse, džínů a tak dále. A Playboye,“ prohlásil čtyřicetiletý Alexandr Zacharčenko, prezident samozvané Doněcké lidové republiky. Frontové linie na východě Ukrajiny jsou už několik měsíců stabilní, ale střelba zní na některých místech pořád.
Separatističtí bojovníci na letišti v Doněcku. Snímek z 12.ledna.
Separatističtí bojovníci na letišti v Doněcku. Snímek z 12.ledna. | Foto: Reuters

Doněck/Kyjev - Předáci doněckých separatistů užívají ve svých projevech od začátku roku ostrá slova a obvinění na adresu Ukrajiny a Západu.

Vůdce Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko prohlásil, že za "úpadkem mravnosti“ stojí Coca-Cola, Mickey Mouse, džíny či časopis Playboy.

"Po získání nezávislosti Ukrajiny se nám pokoušeli a stále pokoušejí vnutit cizí ideologii. Jestliže jsme kdysi byli vychovávání v přesvědčení, že důležité jsou rodina, věrnost, bratrství nebo láska k vlasti, nyní je nám vnucována výchova pod vlivem Coca-Coly, Mickey Mouse, džínů a tak dále. A Playboye,“ prohlásil čtyřicetiletý Zacharčenko, který se tituluje jako prezident Doněcké lidové republiky.

Podle něj je nepřijatelná například výchova založená na tvrzení, že rodina může mít dva otce nebo dvě mámy. O dohled nad "mravností společnosti“ se musí starat vláda a stát, uvedl lídr separatistů.

Část proslovu se objevila na serveru YouTube.

Náměstek ministra obrany separatistických sil Eduard Basurin zase obvinil Ukrajinu a Spojené státy s šíření epidemie chřipky na Donbasu. Rozvědka Doněcké lidové republiky podle něj objevila u Charkova laboratoř pro výrobu a šíření viru.

"Pracují tam američtí vojenští specialisté, tajná laboratoř je ve vesnici Šelkostancija, třicet kilometrů od Charkova. Podle našich informací pochází virus právě odtamtud,“ prohlásil.

V Doněcké a Luhanské oblasti epidemie chřipky zabila během ledna nejméně osm lidí, včetně jednoho lékaře.

Obzvláště kritická je situace v Luhansku, kde úřady uzavřely kvůli epidemii školy. Lékárny hlásí nedostatek léků, v regionu se šíří také virus prasečí chřipky typu H1N1.

Situace na frontových liniích mezi ukrajinskou armádou a separatisty, podporovanými ruskými vojáky, je už několik měsíců stabilní.

Přestřelky ale pokračují. V noci na pondělí se opět střílelo u vesnice Peski nedaleko Doněcka a také blízko Marjinky, kde separatisté podnikli loni v létě poslední velkou ofenzivu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil jako prioritu pro letošní rok návrat všech oblastí na Donbasu pod ukrajinskou svrchovanost. Chce toho dosáhnout diplomatickou cestou.

Zacharčenko však minulý týden prohlásil, že do voleb, které se mají na separatistických územích konat v rámci mírových dohod z Minsku, nesmí ukrajinská vláda nijak zasahovat. A nesmí se jich zúčastnit ukrajinské politické strany, které podle Zacharčenka prosazují válku proti Donbasu.

Situaci na Ukrajině vyhrocuje masivní propaganda obou stran, tvrdí dokumentarista Filip Remunda. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy