Doněčtí separatisté: Kazí nás džíny a Playboy, chřipku šíří Ukrajinci a Američané z laboratoří

Martin Novák Martin Novák
26. 1. 2016 7:49
"Po získání nezávislosti Ukrajiny se nám pokoušeli a stále pokoušejí vnutit cizí ideologii. Jestliže jsme kdysi byli vychovávání v přesvědčení, že důležité jsou rodina, věrnost, bratrství nebo láska k vlasti, nyní je nám vnucována výchova pod vlivem Coca-Coly, Mickey Mouse, džínů a tak dále. A Playboye,“ prohlásil čtyřicetiletý Alexandr Zacharčenko, prezident samozvané Doněcké lidové republiky. Frontové linie na východě Ukrajiny jsou už několik měsíců stabilní, ale střelba zní na některých místech pořád.
Separatističtí bojovníci na letišti v Doněcku. Snímek z 12.ledna.
Separatističtí bojovníci na letišti v Doněcku. Snímek z 12.ledna. | Foto: Reuters

Doněck/Kyjev - Předáci doněckých separatistů užívají ve svých projevech od začátku roku ostrá slova a obvinění na adresu Ukrajiny a Západu.

Vůdce Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko prohlásil, že za "úpadkem mravnosti“ stojí Coca-Cola, Mickey Mouse, džíny či časopis Playboy.

"Po získání nezávislosti Ukrajiny se nám pokoušeli a stále pokoušejí vnutit cizí ideologii. Jestliže jsme kdysi byli vychovávání v přesvědčení, že důležité jsou rodina, věrnost, bratrství nebo láska k vlasti, nyní je nám vnucována výchova pod vlivem Coca-Coly, Mickey Mouse, džínů a tak dále. A Playboye,“ prohlásil čtyřicetiletý Zacharčenko, který se tituluje jako prezident Doněcké lidové republiky.

Podle něj je nepřijatelná například výchova založená na tvrzení, že rodina může mít dva otce nebo dvě mámy. O dohled nad "mravností společnosti“ se musí starat vláda a stát, uvedl lídr separatistů.

Část proslovu se objevila na serveru YouTube.

Náměstek ministra obrany separatistických sil Eduard Basurin zase obvinil Ukrajinu a Spojené státy s šíření epidemie chřipky na Donbasu. Rozvědka Doněcké lidové republiky podle něj objevila u Charkova laboratoř pro výrobu a šíření viru.

"Pracují tam američtí vojenští specialisté, tajná laboratoř je ve vesnici Šelkostancija, třicet kilometrů od Charkova. Podle našich informací pochází virus právě odtamtud,“ prohlásil.

V Doněcké a Luhanské oblasti epidemie chřipky zabila během ledna nejméně osm lidí, včetně jednoho lékaře.

Obzvláště kritická je situace v Luhansku, kde úřady uzavřely kvůli epidemii školy. Lékárny hlásí nedostatek léků, v regionu se šíří také virus prasečí chřipky typu H1N1.

Situace na frontových liniích mezi ukrajinskou armádou a separatisty, podporovanými ruskými vojáky, je už několik měsíců stabilní.

Přestřelky ale pokračují. V noci na pondělí se opět střílelo u vesnice Peski nedaleko Doněcka a také blízko Marjinky, kde separatisté podnikli loni v létě poslední velkou ofenzivu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil jako prioritu pro letošní rok návrat všech oblastí na Donbasu pod ukrajinskou svrchovanost. Chce toho dosáhnout diplomatickou cestou.

Zacharčenko však minulý týden prohlásil, že do voleb, které se mají na separatistických územích konat v rámci mírových dohod z Minsku, nesmí ukrajinská vláda nijak zasahovat. A nesmí se jich zúčastnit ukrajinské politické strany, které podle Zacharčenka prosazují válku proti Donbasu.

Situaci na Ukrajině vyhrocuje masivní propaganda obou stran, tvrdí dokumentarista Filip Remunda. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Hamáček podal trestní oznámení na autory reportáže Seznam Zprávy, rezignovat nehodlá

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Vyloučil, že by kvůli kauze rezignoval. Naopak podle lídra ODS Petra Fialy by měl skončit, protože buď lhal veřejnosti, nebo se dopustil špatného úsudku.

Hamáček trestní oznámení avizoval minulý týden. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu "vyměnit mezinárodní skandál" kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá.

Podle Hamáčka se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. "V pátek jsem trestní oznámení podal," řekl dnes v Partii na televizi Prima. Vicepremiér dnes řekl, že česká diplomatická reakce na zjištění o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích v roce 2014 byla jednoznačným úspěchem, nicméně reportáž Seznamu z kauzy udělala "bramboračku". Zopakoval, že cesta do Moskvy měla svůj účel, stejně tak jako načasování jejího zrušení. "Na vnitru jsme mohli těžko plánovat, že v době, kdy budeme vyhošťovat ruské diplomaty, budu sedět v Moskvě," prohlásil.

Podle opozičních lídrů naopak z kauzy dělá "bramboračku" Hamáček. "Podstatné je to, že lhal veřejnosti, že nechtěl jet do Moskvy. Ukazuje se, že cesta byla naplánovaná," podotkl Fiala. V případu se podle něj možná Hamáček dopustil jen neskutečné naivity a měl špatný úsudek, ale i to by bylo důvodem pro rezignaci. Také podle lídra Pirátů Ivana Bartoše jsou Hamáčkovy argumenty nedůvěryhodné. "Vyjádření ukazují, že ten původní příběh není pravdivý," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy