Kanada zaplavena uprchlíky z Česka, žádá Prahu o pomoc

Naďa Straková
16. 4. 2009 16:59
Počet žadatelů o azyl z České republiky loni vzrostl meziročně o 993 procent
Romové, kteří opouštějí Českou republiku, si stěžují především na diskriminaci, jíž jsou ve společnosti vystaveni
Romové, kteří opouštějí Českou republiku, si stěžují především na diskriminaci, jíž jsou ve společnosti vystaveni | Foto: Stanislav Krupař

Toronto - Kanadský ministr pro imigraci Jason Kenney v úterý vyzval českou vládu, aby „zakročila proti bezohledným zprostředkovatelům, kteří údajně stojí za masívním zvýšením počtu romských uprchlíků do Kanady". 

Informoval o tom kanadský server Canwest News Service.

Na sklonku roku 2007, kdy Kanada zrušila vízovou povinnost pro české občany, začali do země přijíždět první uprchlíci z Česka. Během dvou měsíců přistálo na stole kanadských imigračních úřadů 78 žádostí o azyl. 

V dalším roce se jejich počet vyšplhal na 853, což znamená meziroční nárůst o těžko stravitelných 993 procent. Podle Kenneyho však kanadská vláda zatím nemá v úmyslu obnovit pro Čechy vízovou povinnost.

„Chtěli bychom s Českou republikou udržet bezvízový styk, ale na druhé straně máme samozřejmé obavy z nárůstu falešných uprchlíků," řekl Kenney serveru Canwest News Service.

S českou stranou podle jeho slov společně hledají možnosti, jak zabránit „zneužívání štědrého kanadského imigračního systému".

Vyjádřil také naději, že české úřady otázku do Kanady prchajících Romů brzy vyřeší.

„Pokud jsou to agentury, které Romy do Kanady posílají, doufám, že české úřady dokážou tyto subjekty identifikovat a řádně proti nim zakročit."

Je tu diskriminace, nebo ne?

V letech 2007 a 2008 zrušila Kanada vízovou povinnost i pro jiné země východní Evropy a Balkánu, ale ani z jedné z nich neprchali Romové tak masivně jako z Česka. Slovensko a Maďarsko má přitom daleko početnější romské komunity než Česká republika.

Minulý měsíc do Česka přijeli kanadští experti, aby prozkoumali životní podmínky českých Romů. Toto jsou jedny z nich - koupelna rodiny Žigových, kteří byli vystěhováni ze Vsetína..
Minulý měsíc do Česka přijeli kanadští experti, aby prozkoumali životní podmínky českých Romů. Toto jsou jedny z nich - koupelna rodiny Žigových, kteří byli vystěhováni ze Vsetína.. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle zpráv lidskoprávních organizací Romové v Česku čelí čím dál častějším útokům ze strany ultrapravicových radikálů. Někteří odborníci však tvrdí, že tato skutečnost nenaplňuje předpoklad diskriminace, jak je definována podle OSN.

Kanadská Rada pro imigraci a uprchlíky vnímá utečence jako „lidi, kteří opustili své domovy v obavách z perzekuce na základě rasové, náboženské, národnostní, politické či sociální diskriminace".

Před měsícem do Česka Rada vyslala zvláštní zmocněnce, aby zde prozkoumali životní podmínky romských rodin. Výsledky jejich šetření nejsou zatím známy.

Větší exodus než z válečných zón

Loňským masivním nárůstem v počtu žádostí o azyl se Česká republika zařadila do první desítky zemí, z kterých do Kanady nejčastěji proudí uprchlíci. „Porazila" tím dokonce i válkou devastované země jako Irák, Afghánistán nebo Somálsko.

Z celkového počtu 34 800 uprchlíků, kteří do Kanady v loňském roce přijeli v naději na lepší život, jich nejvíc přicestovalo z Mexika (8 069), dále z Haiti (4 936), Kolumbie (3 132) a Číny (1 711).

Otázka romských uprchlíků bude také nejspíše jedním z témat, které vznese kanadský premiér Stephen Harper na nadcházejícím summitu EU-Kanada, který proběhne v Praze 6. května.

 

Právě se děje

Další zprávy