Kadima, most mezi snem a realitou

Lenka Málková
2. 4. 2006 12:25
Jeruzalém - Šaronem založená a Olmertem vedená Kadima ve volbách zvítězila. Pro mnohé se totiž stala mostem mezi realitou a biblickými sny.
Otniel Schneller, jeden ze zakladatelů židovské osady na Západním břehu, nyní podporuje plány premiéra Olmerta na stažení.
Otniel Schneller, jeden ze zakladatelů židovské osady na Západním břehu, nyní podporuje plány premiéra Olmerta na stažení. | Foto: Reuters

Otniel Schneller, jeden z mužů, kteří před pětadvaceti lety zakládali židovskou osadu Maale Mikhmas na Západním břehu, se tento týden stal jejím prvním zástupcem v izraelském parlamentu.

Osadník v řadách Kadimy

Logické by bylo, kdyby uspěl jako kandidát pravicového Likudu nebo ještě radikálnější strany Israel Beitenu (Izrael je naším domovem), které se jasně staví proti rušení židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Otniel Schneller však zasedne do lavic Knessetu jako poslanec vítězné strany Vpřed (Kadima), která s opuštěním počítá, dalo by se říct, hned na prvním místě.

Přestože není stále jasné, kterých osad se židovský stát hodlá vzdát, Maale Mikhmas leží dost daleko za zdí oddělující Izrael od Západního břehu, aby si její obyvatelé mohli být odsunem téměř jisti.

"Podporuji Olmertův plán na sto procent. Přišli jsme do Maale Mikhmas, protože se vláda rozhodla vystavět zde osadu. Pokud je její současné rozhodnutí stáhnout se, uposlechneme a začneme žít někde jinde," říká Schneller. 

Opustit domov? Nikdy

Většina z 250 tisíc obyvatel židovských osad má však odlišný názor. Přibližně 70 tisíc z nich totiž žije na východ od "předpokládané hranice" Izraele a bude si pravděpodobně muset najít nový domov.

Premiér Olmert hodlá vytyčit hranice mezi Izraelem a Palestinou do čtyř let, a přestože není jasné, jak rychle stahování z osad bude probíhat, doyen izraelské politiky Šimon Peres žádá první kroky co nejdřív.

Osadníci se však bouří a rušení svých domovů odmítají. Stejně jako loni v létě v Gaze se tak v následujících měsících na Západním břehu dají očekávat bouřlivé protesty a demonstrace.

Někteří z osadníků dokonce doufají a přejí si, aby se úřadujícímu premiéru nepodařilo postavit dostatečně silnou koalici, a nová izraelská vláda tak bude muset nakonec přistoupit na kompromis.

Najít ho však bude na Blízkém východě nadlidský úkol.

Nejsme tu sami, musíme se stáhnout

Problémem zůstává také postoj Palestinců.

Ti by samozřejmě uvítali větší odsun, než jaký Izrael plánuje. Jeho hlavní představitelé navíc žádají bilaterální jednání o odsunu. Podle palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse je jednostranné vytyčení hranice zbytečným krokem, protože konflikt mezi oběma státy se takto nevyřeší.

V osadách na Západním břehu žije 250 tisíc lidí. Téměř třetina z nich žije v oblastech, které by měly být navráceny Palestincům.
V osadách na Západním břehu žije 250 tisíc lidí. Téměř třetina z nich žije v oblastech, které by měly být navráceny Palestincům. | Foto: Aktuálně.cz

Řada židovských osad na Západním břehu byla založena v 80. letech, kdy pravicový Likud jejich výstavbu podporoval.

"Vždy jsem věřil, že tahle země patří nám, protože to v bibli řekl Bůh," prohlásil Schneller.

"Ale nejsme tu sami. Máme palestinské sousedy, kteří se zde narodili a chtějí zde žít. Pokud máme udržet identitu židovského státu, musíme učinit ústupky a stáhnout se."

"Vstoupil jsem do Kadimy, protože se nesnaží být pouze mostem mezi pravicí a levicí, věřícími a nevěřícími, ale mezi biblickými sny a realitou," dodal. 

 

Právě se děje

Další zprávy