K Mexiku míří hurikán Jova. Vláda před ním varuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 10:04
K tichomořskému pobřeží země dorazí pravděpodobně v úterý
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko/Miami - Mexická vláda vydala varování před hurikánem Jova, který se blíží k jihozápadnímu pobřeží země. Živel ráno zesílil: na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále má už body dva. Na pevninu zřejmě udeří v úterý.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zatím upozorňuje, že v tichomořských vodách Mexika hrozí silné vlnobití.

Oko hurikánu se v pět hodin ráno středoevropského letního času nacházelo 420 kilometrů jihozápadně od přístavu Manzanillo v mexickém státu Colima. Jova postupovala rychlostí 11 kilometrů v hodině k východu. Jak uvedla NHC, během dne se pravděpodobně stočí severovýchodním směrem.

Rychlost větru v hurikánu dosahuje 160 kilometrů v hodině. Meteorologové varují, že před úderem na pevninu živel ještě zesílí a dosáhne třetího stupně. Ten značí bouře doprovázené větrem o rychlosti vyšší než 180 kilometrů v hodině.

Ve stopách Jovy postupuje směrem k Mexiku ještě tropická bouře Irwin. Její střed nacházel 1260 kilometrů jihozápadně od nejjižnějšího výběžku Kalifornského poloostrova. Podle NHC nebude bouře přinejmenším do pátku představovat pro pevninu žádné nebezpečí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy