K Mexiku míří hurikán Jova. Vláda před ním varuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 10:04
K tichomořskému pobřeží země dorazí pravděpodobně v úterý
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko/Miami - Mexická vláda vydala varování před hurikánem Jova, který se blíží k jihozápadnímu pobřeží země. Živel ráno zesílil: na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále má už body dva. Na pevninu zřejmě udeří v úterý.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zatím upozorňuje, že v tichomořských vodách Mexika hrozí silné vlnobití.

Oko hurikánu se v pět hodin ráno středoevropského letního času nacházelo 420 kilometrů jihozápadně od přístavu Manzanillo v mexickém státu Colima. Jova postupovala rychlostí 11 kilometrů v hodině k východu. Jak uvedla NHC, během dne se pravděpodobně stočí severovýchodním směrem.

Rychlost větru v hurikánu dosahuje 160 kilometrů v hodině. Meteorologové varují, že před úderem na pevninu živel ještě zesílí a dosáhne třetího stupně. Ten značí bouře doprovázené větrem o rychlosti vyšší než 180 kilometrů v hodině.

Ve stopách Jovy postupuje směrem k Mexiku ještě tropická bouře Irwin. Její střed nacházel 1260 kilometrů jihozápadně od nejjižnějšího výběžku Kalifornského poloostrova. Podle NHC nebude bouře přinejmenším do pátku představovat pro pevninu žádné nebezpečí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy