K Mexiku míří hurikán Jova. Vláda před ním varuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 10:04
K tichomořskému pobřeží země dorazí pravděpodobně v úterý
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko/Miami - Mexická vláda vydala varování před hurikánem Jova, který se blíží k jihozápadnímu pobřeží země. Živel ráno zesílil: na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále má už body dva. Na pevninu zřejmě udeří v úterý.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zatím upozorňuje, že v tichomořských vodách Mexika hrozí silné vlnobití.

Oko hurikánu se v pět hodin ráno středoevropského letního času nacházelo 420 kilometrů jihozápadně od přístavu Manzanillo v mexickém státu Colima. Jova postupovala rychlostí 11 kilometrů v hodině k východu. Jak uvedla NHC, během dne se pravděpodobně stočí severovýchodním směrem.

Rychlost větru v hurikánu dosahuje 160 kilometrů v hodině. Meteorologové varují, že před úderem na pevninu živel ještě zesílí a dosáhne třetího stupně. Ten značí bouře doprovázené větrem o rychlosti vyšší než 180 kilometrů v hodině.

Ve stopách Jovy postupuje směrem k Mexiku ještě tropická bouře Irwin. Její střed nacházel 1260 kilometrů jihozápadně od nejjižnějšího výběžku Kalifornského poloostrova. Podle NHC nebude bouře přinejmenším do pátku představovat pro pevninu žádné nebezpečí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy