K Mexiku míří hurikán Jova. Vláda před ním varuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 10. 2011 10:04
K tichomořskému pobřeží země dorazí pravděpodobně v úterý
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko/Miami - Mexická vláda vydala varování před hurikánem Jova, který se blíží k jihozápadnímu pobřeží země. Živel ráno zesílil: na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále má už body dva. Na pevninu zřejmě udeří v úterý.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zatím upozorňuje, že v tichomořských vodách Mexika hrozí silné vlnobití.

Oko hurikánu se v pět hodin ráno středoevropského letního času nacházelo 420 kilometrů jihozápadně od přístavu Manzanillo v mexickém státu Colima. Jova postupovala rychlostí 11 kilometrů v hodině k východu. Jak uvedla NHC, během dne se pravděpodobně stočí severovýchodním směrem.

Rychlost větru v hurikánu dosahuje 160 kilometrů v hodině. Meteorologové varují, že před úderem na pevninu živel ještě zesílí a dosáhne třetího stupně. Ten značí bouře doprovázené větrem o rychlosti vyšší než 180 kilometrů v hodině.

Ve stopách Jovy postupuje směrem k Mexiku ještě tropická bouře Irwin. Její střed nacházel 1260 kilometrů jihozápadně od nejjižnějšího výběžku Kalifornského poloostrova. Podle NHC nebude bouře přinejmenším do pátku představovat pro pevninu žádné nebezpečí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy