Juncker: Johnson ani Farage nejsou skuteční patrioti. Chvatně opouštějí potápějící se loď

ČTK ČTK
5. 7. 2016 12:53
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se v úterý znovu opřel do hlavních tváří kampaně za odchod Velké Británie z Evropské unie. Na zasedání europarlamentu označil Borise Johnsona a Nigela Fatage za smutné hrdiny a retro-nacionalisty, kteří místo konkrétního plánu opouštějí urychleně loď. Farage se úterního jednání europarlamentu nezúčastnil, europoslancem však zůstává i po rezignaci na post šéfa své strany UKIP.
Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

Štrasburk/Brusel - Za smutné hrdiny v úterý označil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ty britské politiky, kteří před referendem prosazovali odchod z EU a po vítězství takzvaného brexitu z politiky sami odešli. Ve vystoupení na plénu europarlamentu Juncker poznamenal, že lidé jako někdejší londýnský starosta Boris Johnson anebo šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nejsou podle něj skutečnými patrioty.

"Ti, kdo přispěli k situaci v Británii, rezignovali: Johnson, Farage a další. Jsou to retro-nacionalisté, ne patrioti. Patrioti při potížích nerezignují, ti zůstávají," opřel se Juncker do britských politiků.

Johnson, který je výraznou tváří kampaně za odchod Británie z EU, minulý pátek oznámil, že se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany, a nebude tak jako nový britský premiér vyjednávat faktické podmínky brexitu.

Europoslanec Farage, který roky bojoval za odchod své země z unie, zase oznámil svůj odchod z čela UKIP. Na funkci v europarlamentu ale nerezignoval. Úterního dopoledního jednání se ale ve Štrasburku nezúčastnil.

Juncker na úterním plénu zopakoval postoj EU, že s britskou stranou nezačnou konkrétní jednání do chvíle, než Londýn oficiálně oznámí svůj záměr odejít. Britové se na konci června v referendu rozhodli opustit unii, když se pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících.

"Mohu pochopit, že příznivci setrvání v EU potřebují týdny na reflexi, ale nechápu, proč tábor brexitu potřebuje měsíce než bude vědět, co chce dělat. Myslel jsem, že mají plán. Místo toho ale opouštějí loď," poznamenal Juncker.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve svém vystoupení poznamenal, že v Evropě je se současným stavem - ať na národní či evropské úrovni - nespokojeno příliš mnoho lidí. Připomněl, že šéfové států a vlád 27 zemí unie, tedy bez Britů, diskusi o změnách a budoucnosti unie zahájili na neformálním summitu minulou středu a budou pokračovat 16. září v Bratislavě.

Juncker ve svém vystoupení kromě jiného také uvedl, že podle jeho názoru teď není vhodná chvíle na zásadní institucionální reformy, které by si vyžádaly změny základních smluv.

Rasistické útoky na Poláky a další imigranty v Británii mě nepřekvapily, nenávistné výpady se teď dějí v každé společnosti, říká Michael Žantovský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 minutou

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy