Jih Afriky testuje nový prostředek proti AIDS: hip-hop

Pavel Vondra
3. 3. 2008 21:30
Rappeři z Afriky i Evropy bojují proti šíření epidemie

Praha/Keetmanshoop - Statistiky tvrdí, že každých 15 vteřin se ve světě nakazí jeden mladý člověk virem HIV. Kdyby někdo spočítal, s jakou frekvencí si lidé na této planetě stahují z internetu hip-hopové skladby, došel by zřejmě k podobnému, ne-li ještě kratšímu časovému úseku.

A tak bylo jen otázkou času, než někoho napadne postavit oba fenomény proti sobě v naději, že to pomůže řešit jednu z největších výzev současného světa, kterou boj s epidemií HIV/AIDS nepochybně je.

Na tom, že se tak nyní děje, a to právě v jižním cípu afrického kontinentu, kde je podíl infikovaných vůbec největší, má zásluhu i Evropská komise, která finančně podpořila mezinárodní kampaň Virus Free Generation (VFG).

Hip-hop jako médium osvěty

Hlavním cílem tohoto projektu je upozornit na problém s HIV/AIDS v zemích subsaharské Afriky, zmobilizovat mladé lidi v Evropě, a pomoci tak i s jejich přispěním k naplnění jednoho z tzv. Rozvojových cílů tisíciletí, jež si před časem vytkla OSN, konkrétně zastavit a zvrátit do roku 2015 šíření viru HIV a AIDS ve světě.

Foto: VFG

Asi nejviditelnější složkou kampaně VFG je  hip-hopové turné, v rámci něhož nevládní organizace z Německa, Nizozemska, Itálie a České republiky vyslaly (či vyšlou) na jih Afriky umělce, kteří ve spolupráci se svými tamními protějšky pomohou s osvětou proti AIDS takovým způsobem, jaký je jim nejbližší: tedy rapováním a zpěvem.

Společně s kolegy z Tanzanie, Malawi, Namibie a Jižní Afriky dostali tito kulturní ambasadoři za úkol během týdne připravit a nahrát tři skladby, které se objeví na společném albu Virus Free Generation, jež bude volně ke stažení na internetu.

Kromě toho uspořádají umělci několik workshopů a improvizovaných koncertů, kde zprostředkují své zkušenosti i hlavní poselství kampaně mladým lidem v Africe.

Česko-slovenské želízko v africkém ohni

Českou republiku právě v těchto dnech reprezentuje v Namibii slovenská zpěvačka Tina. A proč místo rodačky z Prešova neodjeli na jih třeba rappeři z "pražského Bronxu", jak se někdy přezdívá Jižnímu Městu, kde se český hip-hop v 80.letech zrodil?

Tina
Tina | Foto: Braňo Šimončík

"Tinu jsem vybrala, protože jsem v rámci této pánské jízdy chtěla holku, zejména když je namibijská mise (Člověka v tísni ve městě Keetmanshoop) zaměřena především na HIV pozitivní ženy," řekla Aktuálně.cz Petra Weissová ze společnosti Člověk v tísni, která koordinuje kampaň VFG za Českou republiku.

"Několik umělců mělo navíc přehnané požadavky, naopak Tina si toto téma vzala za své a hodně se mu v poslední době věnovala," vysvětlila koordinátorka, která se s umělkyní zná osobně, a dodala: "Kromě toho mluví anglicky, umí dobře komunikovat a k sociálním tématům má blízko, takže vyšla jako vítěz," .

Třiadvacetiletá Tina byla ještě před několika lety prakticky neznámá, dnes ale ve svém žánru patří na území bývalé federace k největším hvězdám, vydala úspěšné sólové album a hostovala na řadě nahrávek hvězd slovenské i české hip-hopové scény.

ČTĚTE VÍCE: Slovenský objev Tina si říká o pozornost

Za hip-hop genderově vyváženější

V Africe se pohybuje po boku o tři roky mladší rapperky Snazzy, přezdívané "nubijská hip-hopová princezna". Namibijská část turné tak má hlavní zásluhu na tom, že celý projekt není jen doménou mužů, jak tomu v hip-hopu často bývá.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

TANZÁNIE Počet obyvatel: 37.849.133  Počet infikovaných: 1.465.006 MALAWI Počet obyvatel: 13.603.181 Počet infikovaných: 940.000 NAMIBIE Počet obyvatel:  1.800.000 Počet infikovaných: 230.000 JAR Počet obyvatel:  48.000.000 Počet infikovaných: 5.500.000Zdroj: VFG Hip Hop Tour

Kromě Tiny a Snazzy je totiž v desetičlenné stáji umělců VFG už jen jediná žena - nizozemská zpěvačka Ninthe, která se tento měsíc chystá na svou část turné do Jihoafrické republiky.

Přestože Tina podle svých slov nikdy tak daleko necestovala, problémy s aklimatizací ani v nejmenším nepociťuje:

"Tohle musí být jedno z nejhezčích míst na světě, člověk to musí vidět, aby tomu uvěřil," napsala do svého blogu na závěr prvního dne v Namibii.

Obě umělkyně nejprve navštívily komunitní centrum a chráněnou dílnu, kde Člověk v tísni nechává pracovat především ženy z rodin postižených HIV/AIDS  či tuberkulózou. Druhý den už ale patřil hip-hopu: Tina a Snazzy zde uspořádaly workshop pro mladé adepty rapu a odezva byla podle dostupných informací více než dobrá.

Když ve studiu vypadne proud

Pozitivní zkušenosti z interakce s mladými lidmi měli ostatně i ti z evropských umělců, kteří už mají svou část turné za sebou.

Jako první startoval v lednu na jih rodák ze Západního Berlína Friedrich Kautz alias Prinz Pi, považovaný za jednoho z nejvíce sociálně uvědomělých rapperů v Německu. V Tanzánii vytvořil dvojici s tamní rapující hvězdou Faridem Kubandou, známým pod uměleckým jménem Fid Q.

"Všichni muzikanti i rappeři, s nimiž jsme pracovali, byli obrovsky talentovaní a workshopy probíhaly skvěle," rozplýval se na svém blogu Prinz Pi. Vyskytly se ale i složitější momenty.

"Byli jsme ve studiu a zrovna nahrávali poslední track, když znovu vypadl proud. Bylo nás deset v maličké místnosti bez ventilace, všichni zpocení až hrůza. Taková je ale muzika. Takové je prostředí, v němž se rodí hity," snažil se německý umělec na celou věc dívat pozitivně.

Výpadky proudu by mohly poznamenat i závěrečnou část turné v Jihoafrické republice, kde tento problém v posledních měsících způsobil například i odstávku provozu v tamních dolech.

Až se proto na počátku dubna všichni účastníci projektu Virus Free Generation sejdou v Kapském Městě na společném závěrečném koncertě, budou buď muset doufat v přízeň osudu, anebo se raději budou muset pojistit generátory.

Pro šíření poselství o záludnosti epidemie AIDS může být totiž výpadek proudu dvojnásob nebezpečný. Jak by na základě statistik mohli dosvědčit i demografové, tma totiž často svádí k nepravostem.

 

Právě se děje

Další zprávy