Jezero skrývá neznámé organismy. Vědci provrtají led

Martin Novák Martin Novák
18. 1. 2012 5:00
Britská expedice se připravuje na historický výzkum v Antarktidě

Londýn - Jezero Ellsworth je dvanáct kilometrů dlouhé, tři kilometry široké a podle odhadů až 150 metrů hluboké. Výjimečné je tím, že je ukryté pod tříkilometrovou vrstvou ledu v západní části Antarktidy a lidé si na vodu z něj doposud nikdy nesáhli.

To se má změnit letos v listopadu, kdy má britská expedice zahájit vrty, kterými dostane vodu z jezera na zemský povrch, kde ji prozkoumá. Desetičlenný tým expertů se nedávno vrátil z Antarktidy, kde nad jezerem zřídil tábor a připravil vše nezbytné pro začátek výzkumu.

Bude to historická událost. Jezero tvoří uzavřený ekosystém už stovky tisíc let, život v těchto temných, mrazivých končinách se vyvíjel izolovaně od okolního světa. Vědci věří, že najdou mikroorganismy a formy života, které lidské oko zatím nespatřilo.

Podobných jezer, ukrytých pod ledem, jsou přitom podle výsledků radarového průzkumu v Antarktidě více než tři stovky.

Ruská expedice už pracuje na vrtech na největším jezeře Vostok na východní části kontinentu. Výzkum ale provázejí spory o to, zda samotný vrt původní prostředí nekontaminuje.

"Věříme, že řadu mikroorganismů v odebraných vzorcích vody najdeme. Je tam voda a kde je na Zemi voda, tam je život," cituje server OurAmazing Planet glaciologa Martina Siegerta, jednoho z účastníků výzkumu.

Mikroby existující v jezerech v úplné tmě prodělali odlišnou evoluci od zbytku planety. Objevy mohou odpovědět také na některé otázky související se vznikem a vývojem života na Zemi.

Kvůli nehostinnému klimatu a pádům teplot k sedmdesáti stupňům celsia je zde práce možná jen od listopadu do ledna.

Vrtáky by měly prorazit k vodě, která je v jezeře v kapalném stavu, zhruba za čtyřiadvacet hodin. Proud dodá několik velkých generátorů. Celkem tým stráví na místě šest týdnů.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy