KLDR vyšle na olympiádu delegaci. Na historické schůzce se Soulem dohodli i vojenskou horkou linku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 9. 1. 2018 10:48
Ve vesnici Pchanmundžom na nejstřeženější hranici světa se po více než dvou letech sešly delegace ze Severní a Jižní Koreje.
Severokorejci překročili hranici a jednali s Jihokorejci o účasti svých sportovů na olympiádě. | Video: Reuters

Pchjongjang/Soul - Na nejstřeženější hranici světa došlo k historickému setkání. Ve vesnici Pchanmundžom se po více než dvou letech sešly delegace ze Severní a Jižní Koreje.

Pchjongang oznámil, že na zimní olympijské hry, které se budou konat jen 80 kilometrů od hranice v jihokorejském Pchjongčchangu, vyšle svou delegaci včetně sportovců, fanoušků, národního olympijského výboru a umělců. 

Kromě příslibu zmírnění napětí na poloostrově před blížící se zimní olympiádou, ale znamená navázání dialogu se severním sousedem pro Soul hlavně velkou výzvu.

Jihokorejský prezident Mun Če-in už dlouho hledá způsob, jak začít jednat s režimem Kim Čong-una a nenaštvat přitom svého hlavního spojence Donalda Trumpa. Ten zastává tvrdou politiku vůči KLDR, kterou chce donutit severokorejského vůdce vzdát se jaderného programu.

Uvolnění napjatého vztahu a pozdější navázání spolupráce mezi oběma Korejemi by mohly výrazně podrýt přísné sankce. Ty na KLDR uvalila OSN teprve před několika týdny.

Společná schůzka, která začala v 10 hodin místního času (2.00 SEČ), se měla týkat především možnosti účasti severokorejských sportovců na zimních olympijských hrách, které se budou konat od 9. do 25. února. Dopředu však nikdo netušil, co dalšího si od ní Pchjongjang slibuje.

Obnovení vojenské horké linky

Jižní Korea naopak měla připravený seznam témat, která v Pchanmundžomu chtěla otevřít. Kromě blížící se olympiády to bylo setkání rodin rozdělených během války a navázání dialogu se severokorejskou armádou.

Obě země po schůzce oznámily, že se dohodly na obnově vojenské horké linky. Komunikace na lince, která zajišťuje naléhavé spojení mezi armádami obou zemí, by měla začít ve středu, napsala agentura Reuters.

"Pro jih je klíčové nepřekročit tenkou hranici a nepoškodit sankce OSN," citovala agentura Bloomberg profesora z Korejské národní diplomatické akademie Shina Beomchula. "Sever se může pokusit na seznam přání přidat například humanitární pomoc nebo ekonomickou spolupráci," zvažoval možnosti.

Washington vidí ve snaze Pchjongjangu navázat dialog důkaz, že sankce fungují. Výrazný zlom ve vztazích obou Korejí ale USA neočekávají. Žádnému jihokorejskému prezidentovi se zatím nepodařilo přesvědčit KLDR, aby zastavila svůj jaderný program.

Nedůvěryhodný Kim a nepředvídatelný Trump

V Jižní Koreji podle New York Times rostou obavy, že navázání bližšího kontaktu hlavně po hospodářské stránce by znamenalo hození lana severokorejskému režimu, který se okolní svět snaží pomocí sankcí oslabit.

Jenže stejnou nejistotu v Jihokorejcích vzbuzuje i současná hlava jejich tradičního spojence. Amerického prezidenta Donalda Trumpa mnohá světová média označila za nepředvídatelnějšího politika, než jakým je severokorejský vůdce. Napjatá situace na poloostrově se během posledního roku dostala do historicky kritického bodu.

Právě z toho důvodu se prezident Mun Če-in tolik snažil zahájit dialog. Se stupňující se intenzitou testování severokorejských balistických střel se podle něj zmenšuje prostor vyjednávání. Analytici, kteří kritizují otevřený přístup Mun Če-ina, upozorňují, že Kim Čong-unovi se nedá věřit. Severokorejský diktátor se může jen pokoušet získat čas, než vyvine svou mezikontinentální střelu, a mezitím zmírnit dopad sankcí na svou zemi.

"V roce 2018 Severní Korea pravděpodobně využije zlepšení vztahů s jihem k odvrácení sankcí a tlaku. Olympijské hry v Pchjongčchangu využívá k tomu, aby mohla svůj přístup zrealizovat," cituje New York Times z analýzy Kim Čong-unova novoročního projevu, kterou vypracoval Korejský institut pro národní sjednocení.

Podle ní severokorejský vůdce ví o touze svého jihokorejského protějšku zmírnit napětí mezi oběma zeměmi. Vnímá ji jako slabost a využívá ji k podrývání aliance mezi Jižní Koreou a USA. 

Poslední rozhovory na vysoké úrovni mezi Jižní a Severní Koreou se konaly v prosinci 2015 ve společné průmyslové zóně Kesong. Skončily tehdy bez dohody a program schůzky nebyl nikdy zveřejněn.

Od té doby KLDR pokračuje navzdory sankcím Rady bezpečnosti OSN ve svém jaderném a raketovém zbrojním programu. Loni Severní Korea uskutečnila svou šestou, doposud nejsilnější jadernou zkoušku a provedla tři testy mezikontinentálních balistických raket.

 

Právě se děje

Další zprávy