Jediného přeživšího nehody v Jaroslavli čeká výslech

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 9. 2011 12:34
Palubní inženýr Alexandr Sizov je podle lékařů mimo ohrožení života
Místo havárie
Místo havárie | Foto: Reuters

Moskva - Ruští vyšetřovatelé se chystají vyslechnout palubního inženýra Alexandra Sizova, který zůstal jediným přímým svědkem tragické havárie letounu Jak-42 na jaroslavlském letišti Tunošna.

Při havárii zahynul minulý týden celý tým hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl, včetně tří českých hokejistů.

Ruský hokejista Alexandr Galimov, který pád letadla původně přežil, zemřel v pondělí po pěti dnech v moskevské nemocnici.

Palubní inženýr Sizov prodělal operaci tříštivé zlomeniny pánve a dnes ráno byl převeden z jednotky intenzivní péče Sklifosovského kliniky v Moskvě na lůžkové oddělení. Zraněný je mimo ohrožení života, jeho stav lékaři označili za "středně těžký až uspokojivý".

Vyšetřovatelé oznámili, že výslech Sizova se uskuteční v okamžiku, kdy to tým ošetřujících lékařů povolí.

Stav útočníka Galimova, který utrpěl hluboké popáleniny na 90 procentech povrchu těla, byl zřejmě od samého počátku beznadějný. Rozsah popálenin se podle dnešní lékařské zprávy neslučoval se životem.

Šestadvacetiletý hokejista byl přitom bezprostředně po havárii při vědomí, podle některých médií se samostatně pohyboval a komunikoval se záchranáři.

Identifikace těl neskončila

Experti Mezistátního leteckého výboru (MAK), kteří pomocí analýzy černých skříněk pátrají po příčině katastrofy, zatím žádné nové poznatky neoznámili. O víkendu novináře informovali, že rozbor použitého leteckého paliva vyloučil jako příčinu neštěstí jeho nízkou kvalitu.

Odborníci se shodují v názoru, že důvodem pádu letadla byl nedostatečný tah motorů. Mohlo za něj buď selhání techniky, nebo chyba pilota.

Zatímco prakticky všechna těla mrtvých hokejistů už byla předána pozůstalým a v některých případech i pohřbena, s konečnou identifikací tří obětí jsou stále problémy.

Jde o velitele letounu Andreje Solonceva, německého hokejistu Roberta Dietricha a Rusa Pavla Trachanova. Jejich pozůstatky byly převezeny do Moskvy, kde je experti analyzují.

Pietní akty posledního rozloučení s mrtvými hokejisty se během víkendu uskutečnily v ruských městech Jaroslavli, Rybinsku, Moskvě, Omsku, Čeljabinsku, Togliatti, Magnitogorsku a Zelenogradu a rovněž na Ukrajině, v Bělorusku, ve Švédsku, na Slovensku, v Lotyšsku a v Kanadě.

V České republice se lidé s mrtvými hokejisty Janem Markem, Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem naposledy rozloučili v neděli na Staroměstském náměstí v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy