Jako z hororu, jen pravda. Syrské děti líčí, čím prošly

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 9. 2012 12:40
Organizace Save the Children varuje, že traumatizované děti nutně potřebují pomoc
Proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada demonstrují i malé děti. Snímek pochází z 29. června z městečka Al-Kasten poblíž Idlíbu. Na transparentu je nápis: "Bratři mučedníci, vyčkejte, přicházím."
Proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada demonstrují i malé děti. Snímek pochází z 29. června z městečka Al-Kasten poblíž Idlíbu. Na transparentu je nápis: "Bratři mučedníci, vyčkejte, přicházím." | Foto: Reuters

Londýn - Syrské děti nutně potřebují pomoc, a to nejen humanitární, ale i psychologickou a sociální.

Britská nezisková organizace Save The Children varuje, že utečenecké tábory kolem syrských hranic jsou plné silně traumatizovaných dětí, které byly ve stále probíhajícím konfliktu mezi vládními jednotkami a ozbrojenou opozicí vystaveny brutálním útokům, mučení a týrání.

Syrské děti dnes a denně vídají umírat své rodiče, sourozence či kamarády a britští humanitární pracovníci se snaží upozornit na to, že rány na duši jsou častokrát mnohem závažnější než fyzická zranění. 

"Děti v Sýrii jsou vystavovány hrůzným formám násilí a k tomu, aby se z těchto šokujících zážitků vzpamatovaly, potřebují okamžitou pomoc odborníků. Zároveň to násilí musíme zdokumentovat, aby nezůstalo nepotrestáno," vyzývá výkonná ředitelka Save The Children Carolyn Milesová.

Aby britská neziskovka jen stěží uvěřitelné utrpení syrských dětí přiblížila, zveřejnila několik konkrétních příběhů.

Malý kluk nechápal, o co jde. Přesto ho umlátili

Jedním z nich je příběh 16letého Waela. S tím, že se se dvěma bratry několikrát týdně schovával v malé díře v zemi a dlouhé hodiny čekal, až se přeženou Asadovi vojáci, by se ještě srovnal. S tím, co zažil v zajetí vládních jednotek, se ale podle svých slov nikdy vyrovnat nedokáže.

Boje o město Aleppo:

"Spolu s dalšími dětmi nás zavřeli do malé cely plné dětí, kde byla jen díra do země místo záchodu. Ostatní byli mladší než já. Byla mezi námi skupina asi 13 dětí nepřátel režimu, které nedostávaly jíst ani pít. Když nám přinesli jídlo, obklopili je ozbrojení vojáci a hlídali, abychom jim nic nedali. Ty děti byly tak vysílené, že ani nebrečely. Prostě jen ležely na zemi," vzpomíná Wael.

Obzvláště vtíravá je pro Waela vzpomínka na asi šestiletého spoluvězně. "Byl nejmladší a vůbec nechápal, o co jde. Přesto ho bili nejvíc ze všech. Jeho otci vzkázali, že mu umučí děti, pokud se nevzdá. Byl tak zesláblý, že neustále omdléval. Přesto ho bili jak psa, vydržel jen tři dny, pak jednoduše zemřel. Viděl jsem to na vlastní oči," uzavírá své vyprávění šestnáctiletý syrský uprchlík.

Umíral sám před svým domem, trvalo to hodiny

O tom, že v tamním konfliktu už nejde jen o boje dvou znepřátelených stran, ale o projevy těch nejzvrácenějších lidských vlastností, svědčí i příběh Ramany - matky dětí z města Dará.

Syrský chlapec tam, kde má být. Ve školní lavici. Jen místo štětce třímá kalašnikov.
Syrský chlapec tam, kde má být. Ve školní lavici. Jen místo štětce třímá kalašnikov. | Foto: Reuters

"Šla jsem domů a na ulici jsem potkala dva ozbrojené muže. Zaslechla jsem, jak se o něco sázejí. Pochopila jsem, že si chtějí procvičit střelbu a dohadují se, co bude cíl. Když sázku uzavřeli, došlo mi, že se celou dobu bavili o asi 8letém chlapečkovi, který si hrál na silnici. Došlo mi to pozdě, jeden muž ho střelil do hlavy," vzpomíná žena. Tím ale její vzpomínky nekončí.

"Nebyla to čistá rána. Kluk nebyl na místě mrtvý. Ležel na silnici a křičel. Matka byla naproti v domě a chtěla se rozběhnout za svým dítětem, ale ten muž na ulici stále střílel a pořád dokola křičel ´nemůžeš za svým dítětem´. Chlapec pak umřel sám na ulici přes svým domem. Trvalo to hodiny."

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 38 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy