Jak tvrdě pracujete? Zjistí to Velký bratr Microsoft

mih
18. 1. 2008 10:48
Chystá se program, který bude kontrolovat zaměstnance

New York - Řešíte během pracovní doby v kanceláři své soukromé záležitosti? Za pár let by to váš šéf mohl odhalit během několika vteřin.

Firma Microsoft totiž vyvíjí počítačový program, který bude schopen na dálku změřit produktivitu práce nebo momentální fyzickou kondici zaměstnance.

Napsal to britský deník The Times.

Program byl původně vyvíjen k neustálému sledování pilotů, hasičů a kosmonautů. Microsoft však plánuje rozšíření aplikace i do soukromého sektoru.

Tik v obličeji? Šéf to ví

V žádosti o patentování programu citované britským deníkem například stojí, že jde o "unikátní monitorovací systém", který propojí zaměstnance s počítačem. Bezdrátové senzory by mohly snímat srdeční tep, signály mozku, dech, tělesnou teplotu, krevní tlak, tiky v obličeji či EMG, což je metoda zaznamenávající aktivitu svalů.

Díky programu mohou šéfové sledovat na monitoru výkonnost všech svých zaměstnanců.

Na základě získaných výsledků může aplikace poradit, co je třeba, aby zaměstnanec nedělal chyby a pracoval s vyšším nasazením.

Systém by také mohl odhalit, že je zaměstnanec v přílišném stresu nebo že není v dobré náladě. Pokud by se zaměstnanci přitížilo, program by ihned upozornil nadřízeného nebo přivolal lékaře.

Obavy o soukromí

Zpráva o záměrech Microsoftu vyvolala odmítavé reakce občanských sdružení a některých expertů. "Ten program proniká do všech součástí každodenního života zaměstnanců, včetně zcela soukromých záležitostí," řekl deníku The Times odborník na ochranu dat Hugh Tomlinson.

Odbory se obávají například toho, že by v budoucnu mohli být zaměstnanci propouštěni pouze na základě výběru počítače.

Podle britského Úřadu pro ochranu informací "může být takový zásah do života zaměstnanců omluvitelný pouze za mimořádných okolností".

Zástupci Microsoftu zatím odmítli funkce nového programu podrobněji komentovat.

Microsoft vyvíjí i několik dalších podobných programů. Firma si například patentovala postup, jenž umožňuje zjistit, jaký typ myšlenek probíhá hlavou člověka, který u počítače řeší nový úkol.

Čtěte také: Microsoft požádal o nový patent na čtení myšlenek

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy