Izraelská vojákyně pózovala s palestinskými zajatci

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2010 10:52
Fotografie se objevily na Facebooku. Je to ostudné, shodují se Izraelci i Palestinci
Foto: Aktuálně.cz

Jeruzalém - Izraelská televize se v pondělí postarala o rozruch, když odvysílala záběry fotografií, které vystavila na internetu bývalá příslušnice izraelské armády.

Eden Aberjilová pózuje na fotografiích s palestinskými zajatci na izraelské vojenské základně. Zajatí muži různého věku mají převázané oči a svázané ruce. Aberjilová fotografie doprovodila komentářem "Armáda - nejlepší období mého života".

Izraelská armáda již vydala prohlášení, v němž se vůči "nestoudnému chování vojačky" důrazně ohradila. Ani reakce palestinské samosprávy na sebe nenechala dlouho čekat - fotografie jsou podle jejích představitelů dokladem toho, že "okupanté jsou hrdí, pokud mohou Palestince ponižovat."  

Aberjilová armádu opustila již před rokem, není proto zatím jasné, zda, a případně jak bude potrestána.

Foto: Aktuálně.cz

Ke zveřejněným fotografiím se již vyjádřil také předseda izraelského výboru proti mučení Jischai Menuschim. Záběry zkritizoval zejména proto, že "Palestinci jsou na nich zobrazeni jako pouhé objekty a nezachází se s nimi jako s lidskými bytostmi."

Bývalá vojačka se za své jednání již omluvila a fotografie odstranila ze svého profilu na Facebooku, kam je původně umístila. "Mrzí mě, pokud se fotografie někoho dotkly," uvedla pro izraelský zpravodajský server Ynet. "O zajatce jsem se vždy pečlivě starala." V rozhovoru si také stěžovala, že již dostala několik výhrůžek smrtí.

Skandál vzdáleně připomíná sedm letou starou aféru z Iráku, kdy svět obletěly fotografie iráckých zajatců, týraných a ponižovaných americkými dozorci ve věznici Abú Ghrajb. Aberlijová se však podle všeho se zajatci jen fotila.  

 

Právě se děje

před 5 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy