Izraelská komanda pročesávají domy vůdců Hamásu

Martin Novák Martin Novák
5. 1. 2009 8:57
Lidem v Gaze dochází jídlo a léky, voda zatím ne
Izraelští vojáci na severu pásma Gazy.
Izraelští vojáci na severu pásma Gazy. | Foto: Reuters

* Podle Izraelců je zničena třetina palebné síly Hamásu * Nemocnice v Gaze nestíhají ošetřovat zraněné, nemají ani dost léků * Izrael chce záruky, že přestane pašování zbraní z Egypta do Gazy

Gaza - Izraelské letectvo bombardovalo v noci na dnešek asi třicet cílů v pásmu Gazy. Podle armádní mluvčí bomby dopadly na skladiště zbraní, bydliště členů Hamásu a tunely na hranici Egypta a Gazy.

Zároveň izraelská komanda operují v ulicích měst a uprchlických táborech. Prohledávají domy vůdců Hamásu a místa jejich možného úkrytu. Podle palestinských zdrojů dnes nad ránem izraelská palba z tanků zabila tři děti ve městě Gaza.

Svědci tvrdí, že se řada členů palestinského hnutí uchýlila do mešit, které se zároveň staly skladištěm zbraní a řídícími centry ozbrojeného odporu proti izraelským vojákům.

Část příslušníků Hamásu se prý skrývá také v nemocnicích, kde se vydávají za lékaře nebo jiné zdravotnické pracovníky. Důvodem je víra, že na mešity nebo nemocnice si Izraelci přece jen netroufnou zaútočit.

Podle slov šéfa izraelské vojenské rozvědky Amose Jadlina vojáci doposud zničili asi třetinu raket a dalšího zbrojního arzenálu patřícího Hamásu.

Palestinští zdravotníci přenášejí do sanitky chlapce, zraněného přoi izraelském útoku.
Palestinští zdravotníci přenášejí do sanitky chlapce, zraněného přoi izraelském útoku. | Foto: Reuters

Proti tunelům, používaným pro pašování zbraní a dalšího zboží z Egypta do Gazy, nasazují speciální bomby, které vybuchují pod zemí, známé jako "bunker-busters".

Terčem jsou i dílny, kde se vyrábějí bomby a montují rakety. "Hamás dostal zásah, jako dosud nikdy dříve," citovala Duskina izraelský deník Haarec. Vláda Hamásu v Gaze je podle něj momentálně nefunkční, přestala existovat.

Izraelský prezident Šimon Peres dnes odmítl mezinárodní výzvy k příměří. Dodal ale, že Izrael nehodlá pásmo Gazy znovu okupovat a ovládat ho.

Proti izraelským vojákům stojí asi 25 tisíc ozbrojených příslušníků Hamásu. Jejich výzbroj je ale výrazně horší než byla výzbroj bojovníků libanonského Hizballáhu, kteří svedli s Izraelem 34 dní trvající válku v létě roku 2006.

Hizballáh měl k dispozici více zbraní díky dodávkám z Íránu a Sýrie. Například i protitankové střely, které způsobily izraelským jednotkám velké ztráty na životech.

Foto: Aktuálně.cz

Židovský stát podmiňuje příměří zárukami, že Hamás přestane s vystřelováním raket na jih Izraele a že skončí pašování zbraní podzemními tunely z Egypta.

Hranice mezi Egyptem a Gazou je dlouhá asi čtrnáct kilometrů. Vedou pod ní stovky tunelů. Těmi se dostává do pásma nejrůznější zboží, včetně živých zvířat.

Izraelská vláda se údajně chystá navrhnout, aby podél hranice vedla podzemní zeď, která by vyloučila možnost hloubení tunelů. S tím by však musel souhlasit Egypt.

Už dříve Izraelci zavrhli variantu zatopit tunelu vodou ze Středozemního moře. Hrozilo totiž nebezpečí, že kontaminují zdroje pitné vody pro Gazu. 

Humanitární situace v Gaze je podle palestinských lékařů a mezinárodních organizací kritická.

V pásmu, kde žije na malé ploše vměstnáno 1,5 milionu lidí, docházejí potraviny i léky. Zásobování elektřinou je nepravidelné, nemocnice nemají dost lůžek na příjem stovek raněných.

Naproti tomu s pitnou vodou zatím problémy nejsou.

Skutečný stav věcí v Gaze - například počet mrtvých a raněných civilistů, rozsah škod nebo postup izraelských vojáků - je těžké ověřit. Izrael tentokrát zakázal vstup do pásma zahraničním novinářům.

 

Právě se děje

Další zprávy