Izrael zakázal reklamy s vychrtlými modelkami

Michal Žák Petr Jemelka Michal Žák, Petr Jemelka
21. 3. 2012 8:30
Modelky, jejichž BMI je nižší než 18,5, nesmějí propagovat zboží

Jeruzalém - Když to nejde po dobrém, musí to jít po zlém, řekli si zřejmě izraelští poslanci.

V pondělí večer proto schválili takzvaný "photoshopový zákon", který má právně ukotvit několik let probíhající boj s angažováním čím dál hubenějších modelek.

V reklamách se nebudou moci objevovat ženy a dívky, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI), tedy podíl hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech, je nižší než 18,5.

Smůlu budou mít i modelky, které mají BMI vyšší než 18,5, ale nevypadají na to.

Zákon rovněž nařizuje, aby byly zřetelně označeny všechny fotografie s lidmi vyvolávajícími dojem, že jsou štíhlejší než ve skutečnosti.

Izrael se tak stal zřejmě první zemí světa, jež využila legislativu v boji s módním průmyslem. Právě tato oblast podnikání je osočována z idealizování extrémní hubenosti a svádění k nedostatečnému příjmu potravy.

Diskriminace, zní od návrhářů i modelek

Server Haaretz připomíná, že v Izraeli je každoročně diagnostikováno na 1500 mladých lidí trpících poruchou příjmu potravy.

Proti normě se nicméně bouří nejen módní návrháři, ale i modelky. Jednou z nich je osmnáctiletá Alisa Gurariová, tvář několika reklamních kampaní.

"Měřím 1,8 metru a vážím 55 kilogramů, což je pod zákonným limitem. Od mala, dřív, než jsme se stala modelkou, jsem se snažila přibrat, ale nedokázala jsem to," vysvětluje.

Nelíbí se jí, že ačkoliv má štíhlost danou geneticky, parlament ji neumožní dělat práci snů.

Do váhy vám mluvit nechceme

Anorexie

  • Svět anorexie? Osamocení a zoufalství
  • České návrhářky bojují proti anorexii
  • Brazílie zažívá vlnu úmrtí na anorexii
  • Boj proti vychrtlým modelkám se odkládá

S vychrtlými modelkami ale nebojuje pouze židovský stát.

Kampaň proti ukazování superštíhlých modelek už v roce 2007 zahájilo Španělsko. Nepřijalo sice žádný zákon, ale tehdejší vládě se podařil husarský kousek. Přední výrobce módního zboží přesvědčila, aby pro výlohy a módní časopisy vybírali modely větších velikostí.

Další návrhářské velmoci Francie a Velká Británie se naopak k iniciativě proti vychrtlým modelkám připojit odmítly s tím, že nebudou návrhářům přikazovat, kdo má jejich modely předvádět.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

před 46 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy