Izrael schválil další výstavbu ve východním Jeruzalémě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 12. 2012 23:25
Palestinské vedení reagovalo prohlášením, že se obrátí na Radu bezpečnosti OSN
Jeruzalém. Ilustrační foto.
Jeruzalém. Ilustrační foto. | Foto: Tereza Šídlová

Jeruzalém - Izrael oznámil, že se chystá pokročit v plánu výstavby stovek nových bytových jednotek v židovské čtvrti východního Jeruzaléma.

Palestinské vedení podle tiskových agentur reagovalo prohlášením že se kvůli pokračujícím osadnickým aktivitám Izraele obrátí na Radu bezpečnosti OSN.

Izraelské ministerstvo vnitra v pondělí odsouhlasilo pokračování kontroverzního projektu výstavby 1500 bytů v ultraortodoxní židovské čtvrti Ramot Šlomo ve východním Jeruzalémě (Palestinci označují tuto lokalitu za osadu).

Tento záměr byl pozastaven od roku 2010, kdy ho Izrael ohlásil během návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena a vyvolal tím kritiku z Washingtonu a diplomatický spor. Premiér Benjamin Netanjahu se pak Spojeným státům za nevhodně načasované rozhodnutí ministerstva bytové výstavby omluvil.

Palestinské vedení oznámení Izraele vzápětí odsoudilo. "Jsou to velmi nebezpečné a alarmující kroky," řekl hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát. "Izraelská vláda tak ukazuje své odhodlání jít proti vůli mezinárodního společenství," dodal podle agentury Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy