Sanitky už ani nehoukají. Italské městečko málem vyhladil mor, teď přišel koronavirus

Jana Václavíková Jana Václavíková
27. 3. 2020 20:58
Městečko Nembro na severu Itálie se propadlo do ticha. Stejně jako ve zbytku země se i tady šíří onemocnění Covid-19. Poměr počtu obětí oproti všem obyvatelům obce je tu však jeden z nejvyšších. Místní se obávají, že se historie opakuje, a vzpomínají na morovou epidemii v 17. století, která vyhladila tři čtvrtiny obyvatel Nembra.
Výjev z nemocnice ve městě Brescia v Lombardii.
Výjev z nemocnice ve městě Brescia v Lombardii. | Foto: Reuters

Kostelní zvony, které vyprovázejí zemřelé, přestaly zvonit už 7. března. Své sirény vypnuly i sanitky, které jezdí za nemocnými. Vše proto, aby obyvatelé malého města s jedenácti a půl tisíci obyvatel nemuseli myslet na to, jak moc se nový koronavirus rozšířil a kolik lidí už nemoci podlehlo.

Za celý loňský rok zemřelo ve městě, které leží na východ od Bergama, 120 lidí. Letos Nembro dosáhne tohoto počtu už v prvních měsících.

"Od začátku epidemie jsme podle farních statistik pořádali v kostele 39 pohřbů, dalších 26 bylo na hřbitově a ještě 26 zemřelých čeká, až budou uloženi. Dohromady to dává 91 lidí, a to nepočítáme ty, kdo zemřeli v posledních dnech a my o nich ještě neslyšeli. Nebo ty, kdo nejsou katolíky," řekl hongkongskému deníku South China Morning Post 40letý kaplan Don Matteo Cella. Je jediným z pětice kněží v Nembru, kdo zůstal zdravý.

Nový koronavirus se začal v Číně šířit podle různých zpráv loni v listopadu nebo prosinci. Až později se dostal do Evropy. Kaplan Cella však říká, že v jeho městečku už loni zaznamenali vyšší počet úmrtí spojených s dýchacími problémy.

"Myslíme si, že nákaza tu byla už od Vánoc, jenom si jí nikdo nevšiml. Místní pečovatelský dům zaznamenal mnoho neobvyklých případů úmrtí: v lednu zemřelo 20 lidí na zápal plic," popisuje Cella. Přitom za celý loňský rok ve stejném zařízení zemřelo na zápal plic jen sedm lidí.

I další lidé ve městě onemocněli a zůstávali doma s horečkou. Dobrovolníci ve školních družinách pomáhali dětem s úkoly, protože je neměl kdo učit. "Kdo ví, kolik z nás onemocnělo a uzdravilo se," říká kaplan.

Totální izolace

Itálie je nejvíce zasaženým evropským státem s více než 86 tisíci nakažených a více než 9100 mrtvých. Počet obětí nemoci Covid-19 je tu více než dvojnásobný oproti Číně, odkud se virus rozšířil. Na jednotkách intenzivní péče je v kritickém stavu přes tři a půl tisíce lidí.

Region Lombardie, kde leží i městečko Nembro, je italským epicentrem nákazy a zároveň je na tom z celé země nejhůř. Za poslední den tu přibylo 2400 nakažených. Vzrostl i počet úmrtí o 541 téměř na celkových 5400.

Čísla stoupají i přesto, že je oblast od začátku března v karanténě, připomíná hongkongský deník. Minulou sobotu proto správa regionu přistoupila k přísnějším opatřením a zakázala organizované venkovní aktivity a sportování, a to i v případě, že se jim věnují jednotlivci. Zároveň nově platí zákaz používání prodejních automatů.

Zavřené zůstávají i veškeré obchody a služby, které nejsou zásadní, a přerušily se veškeré stavební práce kromě budování nemocnic, silnic a železnic, píše britská stanice BBC.

Země zavřená v karanténě

Místní zdravotní systém je přetížený, chybí lůžka na jednotkách intenzivní péče a oblast se potýká také s nedostatkem personálu. Tisíce zdravotníků jsou v karanténě a přes šest tisíc má nákazu potvrzenou.

"Naši lékaři a ošetřovatelé jsou na konci sil. Pracují za neslýchaných podmínek," uvedl guvernér lombardského regionu Attilio Fontana. Jejich počty od čtvrtka alespoň částečně doplnilo 104 zdravotníků z Ruska, píše ČTK.

Italské úřady rovněž informují o počtu lidí, které policejní hlídky přistihly při porušování karantény. Od začátku celoitalské karantény 11. března policie zkontrolovala více než dva a půl milionu lidí a 120 tisíc z nich se dopustilo přestupku. Vláda proto zvýšila maximální pokutu za porušení karantény na tři tisíce eur (v přepočtu 82 tisíc korun). Lidé nakažení koronavirem dokonce mohou strávit až pět let ve vězení, když poruší nakázanou izolaci.

Video: Všichni se bojíme, mám horečku a kašel, testy mi neudělají. Venku jsou vojáci, říká Češka v Itálii

Dostala jsem horečku, kašel mám už dva dny, máme zakázáno chodit do nemocnice, i když nám je zle. Nevím, jestli jsem nakažená. Testy mi neudělají. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 16 minutami

Hamáček podal trestní oznámení na autory reportáže Seznam Zprávy, rezignovat nehodlá

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pátek podal trestní oznámení na autory reportáže serveru Seznam Zprávy k jeho cestě do Moskvy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Vyloučil, že by kvůli kauze rezignoval. Naopak podle lídra ODS Petra Fialy by měl skončit, protože buď lhal veřejnosti, nebo se dopustil špatného úsudku.

Hamáček trestní oznámení avizoval minulý týden. Na server plánuje podat i civilní žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun. Podle webu Seznam Zprávy hovořil Hamáček na interní schůzce o úmyslu "vyměnit mezinárodní skandál" kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá.

Podle Hamáčka se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. "V pátek jsem trestní oznámení podal," řekl dnes v Partii na televizi Prima. Vicepremiér dnes řekl, že česká diplomatická reakce na zjištění o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích v roce 2014 byla jednoznačným úspěchem, nicméně reportáž Seznamu z kauzy udělala "bramboračku". Zopakoval, že cesta do Moskvy měla svůj účel, stejně tak jako načasování jejího zrušení. "Na vnitru jsme mohli těžko plánovat, že v době, kdy budeme vyhošťovat ruské diplomaty, budu sedět v Moskvě," prohlásil.

Podle opozičních lídrů naopak z kauzy dělá "bramboračku" Hamáček. "Podstatné je to, že lhal veřejnosti, že nechtěl jet do Moskvy. Ukazuje se, že cesta byla naplánovaná," podotkl Fiala. V případu se podle něj možná Hamáček dopustil jen neskutečné naivity a měl špatný úsudek, ale i to by bylo důvodem pro rezignaci. Také podle lídra Pirátů Ivana Bartoše jsou Hamáčkovy argumenty nedůvěryhodné. "Vyjádření ukazují, že ten původní příběh není pravdivý," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy