Itálie chce nasadit armádu na ochranu daňového úřadu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 5. 2012 12:03
Útoky na státní instituce hrozí anarchistické militantní skupiny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Italský daňový úřad a obří zbrojní společnost Finmeccanica bude možná chránit armáda. Podle agentury Reuters to řekla italská ministryně vnitra.

Souvisí to s útoky, které se v Itálii množí. 

V zemi se původně konaly převážně poklidné protesty proti vládní politice škrtů a změnám na trhu práce, kterými chce kabinet premiéra Maria Montiho snížit italský veřejný dluh. Minulé pondělí byl ale postřelen šéf italské energetické společnosti Ansaldo Nucleare Roberto Adinolfi.

K útoku se přihlásila protijaderná anarchistická skupina Olga.

Představitelé firmy Equitalia. která má v Itálii na starosti výběr daní, jsou zase adresáty náloží v poštovních zásilkách. K těm se pro změnu přihlásila Neformální anarchistická federace (FAI), jejíž je Olga odnoží. Skupina pohrozila, že udeří ještě sedmkrát.

"Nutí nás to zvýšit ostrahu, abychom zabránili eskalaci, která je bohužel jedním z možných scénářů," řekla deníku La Repubblica ministryně Anna Maria Cancellieriová. Nasazení armády na ochranu případných cílů je podle ní "možným řešením".

Výkonný ředitel Finmeccanicy Giuseppe Orsi vyjádřil naději, že pohrůžka anarchistické skupiny neznamená návrat do minulosti.

V Itálii v minulém století řádila teroristická ultralevicová organizace Rudé brigády. Měla na svědomí množství útoků, jež dosáhly vrcholu koncem 70. let a na počátku 80. let.

Italská národní bezpečnostní rada se má sejít ve čtvrtek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy