reklama
 
 

Islámský stát v Sýrii popravil za uplynulý měsíc 91 lidí

30. 8. 2015 17:36
Od června 2014 tak IS podle statistik vedených SOHR v Sýrii popravil již 3156 lidí, z toho 1841 civilistů, včetně 76 dětí a 95 žen.

Damašek/Londýn - Téměř sto lidí popravili radikálové z organizace Islámský stát (IS) za uplynulý měsíc na území Sýrie, které mají pod svou kontrolou. Informovala o tom v neděli exilová organizace SOHR, která situaci ve válkou sužované zemi dlouhodobě sleduje z Londýna. Více než třetina popravených byli prý civilisté.

Od 29. července do 29. srpna popravili islamisté podle SOHR v Sýrii 91 lidí, z čehož většinu tvořili příslušníci syrské demokratické opozice, povstalci z konkurenčních islamistických skupin či vojáci loajální režimu syrského prezidenta Bašára Asada, ale i bojovníci samotného IS. Těch bylo prý 39. Civilistů poslali radikálové na smrt za skutečné či domnělé zločiny celkem 32, z toho dvě ženy.

Od června 2014 tak IS podle statistik vedených SOHR v Sýrii popravil již 3156 lidí, z toho 1841 civilistů, včetně 76 dětí a 95 žen.

Trest smrti ukládají islamisté mimo jiné za údajné čarodějnictví, rouhání, za homosexualitu či za spolupráci s nepřátelskými silami. Popravy prý nejčastěji provádějí stětím, SOHR ale zaznamenal i jiné kruté způsoby jako ukřižování, upálení, ukamenování či shození z výšky. Organizace spojených národů obviňuje IS ze zločinů proti lidskosti.

Sunnitská extremistická skupina vyhlásila v červnu 2014 na obsazených územích chalífát, jehož nejvyšším vůdcem se stal abú Bakr Bagdádí. V Sýrii kontrolují bojovníci Islámského státu značnou část východu a severu země, jejich moc sahá ale i do západosyrských provincií Halab, Homs a Hamá. Při bleskové ofenzivě loni v létě obsadili také téměř třetinu Iráku. Statistické údajně ohledně poprav zveřejněné dnes SOHR se vztahují jen na Sýrii, nikoli na irácká území ovládaná IS.

autor: ČTK | 30. 8. 2015 17:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama