V Indonésii útočily rodiny s malými dětmi, nejmladšímu bylo osm. Islamisté šíří propagandu do Asie

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 5. 2018 16:25
Druhým největším indonéským městem otřásly dva sebevražedné atentáty. V obou případech útočily rodiny s dětmi. Nejmladší útočnicí byla osmiletá dívka, ta jako jediná přežila.
Záchranáři odklízejí tělo po nedělních útocích na tři kostely v indonéském městě Surabaja.
Záchranáři odklízejí tělo po nedělních útocích na tři kostely v indonéském městě Surabaja. | Foto: Reuters

Jakarta - V neděli ráno, když věřící přicházeli na mši, otřásly třemi kostely v indonéském městě Surabaja výbuchy. V jednom z kostelů se odpálila matka se dvěma dcerami. Otec měl nálož v autě, které explodovalo u další křesťanské budovy. Na třetí kostel zaútočili jejich náctiletí synové na motorkách, kteří byli opásaní výbušninami.

Sérii atentátů, ke kterým se prostřednictvím své agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), spáchala šestičlenná rodina. Zabila 13 lidí a několik desítek dalších zranila. Ani jeden z jejích členů nepřežil, nejmladší dceři bylo teprve devět let.

Hned druhý den v tom samém městě zaútočila další rodina, tentokrát na policejní stanici. Pětice na motorkách s výbušninami zranila minimálně deset lidí. Mezi útočníky byly opět i děti, jako jediná přežila osmiletá dívka.

Jde o nejkrvavější útoky v Indonésii od roku 2005.

Policie zatím neví, jestli spolu oba atentáty souvisí. Šestičlenná rodina, která zaútočila v neděli na kostely, byla podle vyšetřovatelů napojena na radikální islamistickou skupinu JAD, která vznikla před deseti lety na Jávě a hlásí se k Islámskému státu. Celá rodina se údajně nedávno vrátila ze Sýrie.

IS hledá nové bojovníky v Asii

Indonésie není muslimský stát, má ale největší muslimskou populaci na světě. K islámu se hlásí přes 81 procent dvousetmilionové populace. V posledních letech dochází v jihovýchodní Asii čím dál častěji k útokům teroristických skupin napojených na IS.

Loni v létě islamisté například obsadili celé město na filipínském ostrově Mindanao. Tamní prezident Rodrigo Duterte ohlásil, že v zemi vznikla nová buňka takzvaného Islámského státu.

V samotné Indonésii došlo k prvnímu útoku, ke kterému se IS přihlásil, před dvěma lety. Série výbuchů v centru Jakarty tehdy zabila čtyři lidi. Zkušenosti s teroristickými útoky má ale země i z dřívějška. V roce 2002 zaútočili ozbrojenci napojení na al-Káidu na ostrově Bali a zavraždili přes 200 lidí. Od té doby zatkla policie přes 800 radikálů.

Experti už od roku 2015 varují, že s tím, jak islamisté přicházejí o své pozice na Blízkém východě, se pokusí vybudovat si novou baštu v jihovýchodní Asii.

Islamisté sem pronikají tak, že přes internet šíří mezi muslimským obyvatelstvem svou propagandu. Snaží se radikalizovat mladou generaci a propagují ideální islámskou společnost, kterou má představovat chalífát pod vlajkou Islámského státu.

Nejnebezpečnější jsou navrátilci

Podle indonéské armády se IS se svou ideologií loni rozšířil téměř do všech provincií. Podle britské stanice BBC je v zemi na 30 skupin, které se k teroristické organizaci hlásí. Některé z nich slibovaly vytvořit její oficiální odnož.

Kromě toho stovky Indonésanů odjely za Islámský stát bojovat do Sýrie a Iráku. Právě ti, až se vrátí, představují podle odborníků největší hrozbu.

Video: Ženy bojovníků Islámského státu vychovávají další generaci džihádistů

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 45 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 52 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy