Isaac je nad pevninou, jeho oko hledí na New Orleans

Zahraničí Zahraničí
29. 8. 2012 8:25
Meteorologové očekávají vichr o rychlosti nejméně 160 kilometrů za hodinu
Isaac. Fotka z družice NOAA.
Isaac. Fotka z družice NOAA. | Foto: Reuters

* Zprávu jsme aktualizovali v celém rozsahu

Tampa/New Orleans - Je to nervydrásající divadlo: Hurikán Isaac v noci na středu překonal Mexický záliv a udeřil o pevninu v místech, kde leží americký stát Louisiana.

Podle posledních měření se oko bouře, která je (v tuto chvíli) na pětibodové škále intenzity hurikánu stále známkována "pouze" prvním, nejslabším stupněm, stále upírá na New Orleans, které před sedmi roky zdecimovala ničivá Katrina...

V šest hodin ráno zbývalo Isaacovi urazit ještě 120 kilometrů jihovýchodním směrem.

Hurikán provází vítr o rychlosti takřka 130 kilometrů v hodině. Oblasti, které již Isaac zasáhl, bičuje déšť a trápí výpadky dodávek elektrické energie. CNN uvedla, že bez proudu je nyní zhruba 200 tisíc lidí.

Četná varování

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) už během úterka varovalo před záplavami u pobřeží. Na nebezpečí upozornil i prezident Barack Obama, který už předtím vyhlásil v jižním státě Louisiana stav nouze.

"Nepokoušejte osud," apeloval na Američany s tím, aby uposlechli případné výzvy úřadů. "Musíte to brát vážně," dodal v prohlášení.

Meteorologové se domnívají, že Isaac dosáhne intenzity hurikánu až druhého stupně, při kterém je rychlost větru nejméně 160 kilometrů za hodinu. První stupeň znamená vítr o rychlosti aspoň 119 kilometrů za hodinu.

Spoušť, kterou tropická bouře Isaac napáchala na Haiti.
Spoušť, kterou tropická bouře Isaac napáchala na Haiti. | Foto: Reuters

New Orleans věří, že tentokrát budou větry přívětivější.

"Máme plán, jak zabezpečit celé město a rychle odpovědět na jakýkoliv případ nouze. Jsme si jistí, že práce, kterou jsme vykonali v předchozích letech, nás na bouři takové velikosti připravila," ujistil nicméně v rozhovoru pro televizi CNN starosta New Orleans Mitch Landrieu.

Aktuální polohu, rychlost a směr Isaaca můžete sledovat ZDE.

Stav nouze

Florida už v neděli vyhlásila pohotovost, Louisiana, Mississippi a Alabama ji v pondělí následovaly dokonce stavem nouze.

Guvernéři ohrožených států nařídili povinnou evakuaci v nízko položených oblastech na pobřeží. Své domovy tak muselo například opustit na 9000 lidí z louisianského města Jefferson Parish.

Politici místní rovněž vyzvali, aby si udělali zásoby vody, trvanlivých potravin, hygienických potřeb, oblečení a léků.

V Mexickém zálivu kvůli bouři evakuovala řada ropných firem své zaměstnance z těžebních plošin. Podle agentury AFP se kvůli bezpečnostním opatřením snížila těžba ropy v zálivu o 78 procent, těžba zemního plynu o 48 procent.

Isaac víceméně sleduje trasu Katriny, poznamenává server CNN. V New Orleans si řádění hurikánu před lety vyžádalo přes 1800 mrtvých a napáchalo škody za miliardy dolarů, které jsou mnohde patrné dodnes.

Oběti má na svědomí už i bouře Isaac, která v neděli pustošila Haiti, kde zabila nejméně sedm lidí.

Isaac zastínil Romneyho

Oko bouře minulo Tampu na Floridě, kde v pondělí začal (a hned byl přerušen) nominační sjezd Republikánské strany. Organizátoři se kvůli riziku silného větru a deště přesto rozhodli zrušit pondělní program sjezdu. V úterý již  nicméně republikáni oficiálně stvrdili nominaci pro Mitta Romneyho. Právě on v listopadu vyzve Baracka Obamu v souboji o Bílý dům.

Pentagon sdělil, že přemístil z Floridy do Texasu a jinam do bezpečí třicítku svých letadel, 22 stíhaček F-16 a osm strojů C-130.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy