Írán nezvládá nákazu koronavirem. Nemoc na tiskovce šířil i náměstek ministra

Martin Novák Martin Novák
26. 2. 2020 19:49
Nejhorší situace s rozšířením koronaviru je po Číně v Íránu. Země hlásí minimálně devatenáct mrtvých a desítky nakažených, ale skutečnost je i podle zpráv některých íránských politiků zřejmě mnohem horší.
Íránský náměstek Íradž Harírší v pondělí kašlal a otíral si pot, pak přiznal Covid-19 | Video: Associated Press

Epicentrem nákazy v Íránu je město Kóm, vzdálené 150 kilometrů jižně od metropole Teheránu. Jde o posvátné místo šíitského islámu, kam jezdí poutníci z celé země a také šíitští muslimové z celého světa. Proto se koronavirus z Íránu rozšířil do Afghánistánu a Iráku.

Všechny sousední státy s Íránem uzavřely hranice. Spojené arabské emiráty zrušily veškerá letecká spojení íránských měst s Dubají a Abú Dhabí. Jedinou možností, jak se nyní dostat z Íránu, jsou lety do Kataru, ale i jejich počet je výrazně omezen ve srovnání s obdobím před propuknutím nákazy.

Íránské úřady nezavedly žádné karantény a neuzavřely žádnou oblast. Vyzvaly však obyvatele, aby neopouštěli své domovy, pokud to není bezpodmínečně nutné.

Světová zdravotnická organizace se od počátku vypuknutí epidemie koronaviru obávala, že některé méně rozvinuté země nebudou schopné infekci zachytit a vymkne se jim z rukou. Takový scénář se naplňuje právě v Íránu.

"Vyspělé státy se samozřejmě vzhledem k propojenosti současného světa dostanou po nich do podobných problémů. Proto mně osobně dělá víc starostí Írán než Itálie, kde úřady přijaly účinná opatření," řekl deníku Aktuálně.cz Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty univerzity v Ostravě.

Tajení informací

Symbolem íránských problémů zvládnout epidemii se stal náměstek ministra zdravotnictví Irádž Harírčí. V pondělí vystoupil na tiskové konferenci a popíral zprávy o tom, že vláda tají skutečný rozsah nákazy. Přitom pokašlával, potil se a bylo vidět, že není ve své kůži. V úterý Teherán přiznal, že sám náměstek je nakažený koronavirem.

Podezření, že režim rozsah šíření nákazy tutlá, vyjadřují i někteří jeho představitelé. Poslanec parlamentu za postižené město Kóm Ahmad Farahání obvinil ministerstvo zdravotnictví ze zamlčování pravdy. Podle něj ve městě zemřelo už přes padesát lidí.

Reportérka televizní stanice Al-Džazíra Dorsa Džabbaríová tvrdí, že mnoho obyvatel Íránu oficiálním číslům nevěří.

"Veřejnost má pochybnosti o vládních informacích zvláště ve světle nedávného sestřelení íránského letounu v Teheránu. Vláda nejprve popírala sestřelení a až pod tlakem ze zahraničí musela přiznat, že letoun omylem zasáhla íránská protiletadlová obrana," popsala Džabbaríová. Televizní stanice al-Džazíra je vlastněná Katarem a obvykle informuje o dění v Íránu příznivě pro režim.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo také obvinil Írán z toho, že neříká pravdu. "Jsme vážně znepokojeni tím, že íránský režim tají důležité podrobnosti o epidemii v zemi. Všechny státy, Írán nevyjímaje, by měly mluvit pravdu a spolupracovat s mezinárodními organizacemi," uvedl Pompeo s tím, že Teherán přispívá k nebezpečí globální pandemie koronaviru.

Světová zdravotnická organizace měla v úterý vyslat do Teheránu svůj expertní tým, bez udání důvodu ale cestu zrušila.

 

Právě se děje

Další zprávy