Írán může pracovat na jaderné pumě, říká zpráva MAAE

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 2. 2010 20:12
Zneklidňující dokument unikl z agentury pro jadernou bezpečnost
Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád
Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád | Foto: Reuters

Vídeň - Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která mimo jiné dohlíží na dodržování Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, se Írán skutečně pokouší sestrojit vlastní jadernou bombu.

Informoval o tom server BBC, který se odkazuje na důvěrné informace, jež unikly z vídeňského centra agentury.

Dokumenty mají dokazovat, že Írán obnovil program obohacování uranu, tak jak to před několika dny avizoval a soustavně pracuje na vyvinutí jaderné hlavice.

Íránští vysoce postavení představitelé v čele s prezidentem Ahmadínežádem tvrzení o snaze sestrojit atomovou bombu odmítají. Spojené státy se svými spojenci naopak tlačí na OSN, aby zpřísnila mezinárodní sankce vůči autoritativnímu teheránskému režimu.

Proti takové akci jsou zatím Rusko a Čína, stálí členové Rady bezpečnosti OSN, kteří mají právo veta.

Není vyloučeno, že ve čtvrtek zveřejněné informace mohou atmosféru v Radě bezpečnosti začít měnit.

Uniklá zpráva podle BBC hovoří o tom, že inspektoři shromáždili nezvratné důkazy o výše zmiňovaných aktivitách a zjistili, že už se Íráncům podařilo obohatit menší množství uranu na dvacet procent.

Pro výrobu jaderné bomby je přitom třeba uran obohacený na devadesát procent.

"Sečteno a podtrženo, naše zjištění důvodně zvyšují obavy o možné existenci íránských aktivit spojených se snahou vyvinout jadernou zbraň," cituje server zprávu MAAE.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy