Iráčané postavili vedle Mosulu tábor pro příbuzné islamistů. Ženy a děti tu chtějí "převychovat"

ČTK ČTK
13. 7. 2017 16:21
Asi 170 iráckých rodin pobývá od neděle v táboře u Mosulu, který vznikl pro příbuzné členů tzv. Islámského státu. Tamní úřady označují kemp za rehabilitační zařízení, ve kterém by lidé měli projít ideologickou převýchovou. Nacházejí se v něm hlavně ženy a děti. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch ale upozorňuje, že ne všichni šli do tábora dobrovolně.
Iráčané v Mosulu.
Iráčané v Mosulu. | Foto: Reuters

Bagdád - Po osvobození Mosulu vznikl kousek od města stanový tábor pro děti a ženy, které podle irácké armády pochází z rodin islámských radikálů.

Informovali o tom ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW).

Tábor je ve městě Bartalla, který leží asi 20 kilometrů od Mosulu. Irácká armáda Mosul osvobodila o víkendu, po devítiměsíčním boji s Islámským státem (IS).

V táboře, který funguje teprve od neděle, se podle HRW nachází asi 170 rodin, zejména žen a dětí ze západních čtvrtí Mosulu. Irácké úřady tábor označují za rehabilitační zařízení.

Mosulská správa podle informací HRW v rozhodnutí o zřízení tábora uvedla, že "rodiny takzvaného Islámského státu by měly projít psychologickou a ideologickou převýchovou".

Nedobrovolný odchod do tábora

Při rozhovorech s několika rodinami HRW zjistila, že některé byly do tábora převezeny proti své vůli a obviněny z kontaktů s IS.

"Irácké úřady by neměly trestat celé rodiny za činy spáchané jednotlivci. To jsou válečné zločiny, které maří snahu o usmíření občanů z oblastí dobytých od IS," sdělila zástupkyně HRW pro Blízký východ Lama Fakihová.

V táboře je podle dostupných informací mobilní klinika. Nefunguje tam ale škola ani žádné jiné programy. Při přesunu do tábora podle zdravotníků asi deset žen a dětí zemřelo, většinou kvůli dehydrataci.

Zástupci irácké vlády HRW sdělili, že rodiny budou prověřeny a ty, u nichž se spojení s IS neprokáže, budou propuštěny.

Islámský stát Mosul ovládl v roce 2014 a na jeho území vyhlásil chalífát. Skupina nyní bojuje o své pozice ve své syrské baště, ve městě Rakka.

Lidé z Mosulu utíkají před nálety i palbou odstřelovačů. Mezi těmi, kteří si zachránili holé životy, natáčeli v severním Iráku reportéři Aktuálně.cz. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy