Indům, kteří znásilnili dívku v autobusu, hrozí smrt

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 1. 2013 19:05
Začíná soud s vrahy, kteří znásilnili studentku medicíny v autobusu
Mnozí Indové mají jasno, útočníci zaslouží smrt.
Mnozí Indové mají jasno, útočníci zaslouží smrt. | Foto: Reuters

Dillí - Pětice mužů, která 16. prosince v autobuse v indické metropoli brutálně znásilnila třiadvacetiletou dívku, byla obžalována. První slyšení u soudu je stanoveno na sobotu. Pokud budou muži shledáni vinnými, hrozí pachatelům až trest smrti.

Obžalovanými jsou 33letý řidič autobusu Rám Singh, jeho 26letý bratr Mukeš Singh, jenž autobusy uklízel, dále 19letý prodavač ovoce Paván Gupta, 24letý myč autobusů Akšaj Singh a 20letý kondiční trenér Vinaj Šarma.

Šestý pachatel je podle úřadů mladistvý, policie nařídila test kostní tkáně, který jeho věk prokáže s určitostí.

Obžaloba je viní z únosu, skupinového znásilnění a vraždy 23leté studentky medicíny. Ta byla spolu s přítelem na cestě z kina, ovšem následky útoku byly tak vážné, že později v nemocnici zemřela.

Případ v Indii vzedmul vlnu emocí a přiměl úřady, aby se problémem všudypřítomného sexuálního násilí začaly zabývat. Podle vládních statistik je v zemi znásilněna žena každých 21 minut, přičemž mnoho případů poškozené ze strachu ani neoznamují, a číslo je tak pravděpodobně mnohem vyšší.

Nový přísnější zákon by měl nést dívčino jméno. Otec zavražděné už se podle CNN nechal slyšet, že rodina není proti.

Obvinění se podle BBC prvního slyšení zřejmě nezúčastní. Samotný proces by se měl naplno rozběhnout o víkendu, na kdy jsou plánovány první výslechy. Celkem hodlá prokuratura předvolat na 30 svědků. Klíčovou částí spisu o asi tisíci stranách je výpověď napadené dívky, kterou učinila v nemocnici těsně před smrtí.

Indické ženy už toho mají dost.
Indické ženy už toho mají dost. | Foto: Reuters

Podle zjištění policie útočníci svou oběť znásilňovali téměř hodinu a po celou dobu ji i jejího přítele mlátili kovovými tyčemi.

Dívka utrpěla tak vážná zranění, že jí musela být odebrána část střev. Celkem podstoupila tři velké operace a před převozem do nemocnice v Singapuru, kde zemřela, ji rovněž postihl infarkt.

Postavení násilníků před soud zřejmě rozezlené indické veřejnosti stačit nebude. Ve středu se, tak jako každý den od tragické události, v Dillí konal průvod tisícovek žen, které vyjádřily svůj nesouhlas s přístupem indické společnosti k ženám.

O hrůznosti činu vypovídá i to, že advokátní komora příslušného distriktu odmítla obviněným poskytnout právní pomoc.

To ale neznamená, že by útočníci neměli obhájce. Buď se najdou v jiném distriktu, nebo jim je přidělí soudce.

 

Právě se děje

Další zprávy