Hurikán Sandy v mnohém předčil Katrinu, zní z New Yorku

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2012 11:22
Jen státy New York a New Jersey budou na obnovu potřebovat 71 miliard dolarů
Fire Island, New York
Fire Island, New York | Foto: Reuters

New York - Superbouře Sandy, která koncem října zasáhla východní pobřeží USA, za sebou zanechala větší spoušť, než se předpokládalo.

Jen státy New York a New Jersey přijde odstranění škod na nejméně 71,3 miliardy dolarů, tedy v přepočtu bezmála 1,4 bilionu korun, napsala agentura Reuters.

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo v pondělí večer oznámil, že jeho stát bude na obnovu infrastruktury či opravu zničených domů potřebovat 41,9 miliardy dolarů.

"Částka zahrnuje i 9,1 miliardy dolarů, které poslouží k eliminaci možných škod z budoucích živelných událostí," řekl novinářům.

Sousední New Jersey vyčíslilo podle svého guvernéra Chrise Christieho škody na 29,4 miliardy dolarů. Hurikán tam poničil především dopravní infrastrukturu.

V mnohém horší než Katrina

"V některých směrech byl Sandy horší než hurikány Katrina a Rita, které v roce 2005 ničily pobřeží Mexického zálivu," vysvětlil Cuomo.

Neúplné statistiky například ukazují, že jen ve státě New York živel zničil 305 tisíc domů, což je o 90 tisíc více než v Louisianě před sedmi lety. Rozsáhlejší byly i výpadky elektřiny. Důvodem je především skutečnost, že oblast je hustě obydlená.

Zatímco materiální škody jsou mnohem větší, nedávná katastrofa ukázala, že reakce místních i federálních úřadů byla mnohem lepší než v srpnu 2005. Hurikán Sandy si ve Spojených státech vyžádal 121 mrtvých (další desítky lidí zemřely v Karibiku), po Katrině jich úřady evidovaly přes 1800.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump zrušil veškeré sankce uvalené proti Turecku kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy