Pomalejší, ale ničivější. Hurikán se nad USA zastaví, místní čekají obří povodně

Hurikán Florence udeřil na pevninu USA.
Osamělý muž kráčí opuštěnou ulicí v letovisku Myrtle Beach v Jižní Karolíně.
Lidé se ukrývají před hurikánem Florence v přístřešcích Červeného kříže. Tento je například ve městě Grantsboro
Takto déšť zatopil ulice ve městě Wilmington v Severní Karolíně.
Zatopené silnice, řeky vylité z břehů a výpadky v dodávce proudu. Na pobřeží Severní a Jižní Karolíny udeřil střed nebezpečného hurikánu Florence.
Foto: Reuters
Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
Aktualizováno 14. 9. 2018 16:24
Podle zjištění amerických vědců se v posledních letech hurikány zpomalují. Ani to jim ale neubírá na síle.

Washington/Manila - Na východní pobřeží Spojených států se přiřítil hurikán Florence. Filipíny má o víkendu zasáhnout supertajfun Mangkhut.

Meteorologové očekávají, že obě silné tropické bouře způsobí rozsáhlé škody. Za jejich nezvykle ničivými vlastnostmi podle vědců mohou i klimatické změny.

Hurikán Florence sice zpomalil a jeho síla se snížila z druhého na první stupeň z celkově pětibodové stupnice. To ale může způsobit paradoxně ještě větší škody a hrozí, že bude stejně nebezpečný a ničivý jako hurikán Harvey, který minulý rok zasáhl oblast Texasu.

Podle meteorologů citovaných americkým deníkem The New York Times se Florence na pevnině stejně jako Harvey pozastaví. To by na východní pobřeží USA přineslo silný vítr a vytrvalý déšť ještě po delší dobu, než kdyby byla tropická bouře rychlejší.

Trend zpomalení hurikánů a jejich uvíznutí na pevnině ale není v posledních letech ničím novým. V nedávné studii, která vyšla v americkém odborném časopise Nature, odborníci porovnávali rychlosti hurikánů, jakou se přes pevninu přehnali.

Ukázalo se, že se od roku 1949 do současnosti jejich průměrná rychlost snížila až o 10 procent. V důsledku toho hurikány zůstávají po delší dobu na pevnině. Například při loňském hurikánu Harvey spadlo na některých místech téměř 1 300 milimetrů srážek během čtyř dnů, kdy se nad Texasem zastavil.

"Tak vysoký úhrn srážek spadl na pevninu právě kvůli tomu, že se bouře pohybovala pomalu. Tím pádem obrovské množství deště, které hurikán tak i tak přinese, spadne jen na jedno místo v delším časovém úseku," říká Deanna Henceová, profesorka meteorologie na univerzitě v Illionois.

Na základě předpovědí přinese Florence na pobřeží Severní Karolíny až tisíc milimetrů srážek. Takové množství spadne v metropoli Washington D.C. přibližně za rok.

"Florence pravděpodobně pronikne jen pár desítek kilometrů do vnitrozemí. Ale potom se tam bude nepředvídatelně pohybovat," odhaduje pro list The New York Times meteorolog Jeff Masters. Podle něj také bouře kvůli jejímu zpomalení nasaje hodně vlhkosti z oceánu, která pak způsobí ještě větší déšť.

Mohou za to klimatické změny

Takové vlastnosti hurikánů s největší pravděpodobností ovlivňují klimatické změny. Američtí odborníci navíc očekávají, že trend zpomalování i zesilování hurikánů může do budoucna pokračovat.

Pomalejší tropické bouře pravděpodobně způsobují menší rozdíly teplot mezi tropickými oblastmi a póly. Podle vědců tím slábnou pásy větru, které živel pohánějí.

"Hurikány jsou posouvány mohutnými větry. Je to podobné, jako když korkovou zátku popohání proudy vody," říká James Kossin, výzkumník klimatu z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Právě tyto pásy větru podle něj získávají sílu právě z rozdílů teplot mezi tropy a póly.

Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru může za silnější a častější hurikány i teplejší voda v oceánech, která v důsledku klimatických změn pořád stoupá. Kvůli ní tak získávají hurikány více vlhkosti a síly. Pokud je voda teplejší, hrozí podle odborníků i zvýšení jejich počtu.

Tisíce lidé evakuovaných v Asii

Nezvykle silná tropická bouře se tento víkend řítí i na Asii. Supertajfun Manghkut řádí meteorologové do páté nejsilnější kategorie a ve středu dosáhl nad oceánem rychlosti větru až 285 kilometrů za hodinu. To z něj dělá zatím největší tropickou bouři letošního roku, píše americká stanice CNN. Jeho síla je zatím srovnatelná s tajfunem Haiyan, který udeřil Filipíny v roce 2013 a zanechal za sebou více než šest tisíc obětí.

Mangkhut už zasáhl ostrov Guam a Marshallovy ostrovy v Tichém oceánu. Některé oblasti na Guamu zůstaly ve čtvrtek bez elektřiny. Po Filipínách má bouře zasáhnout Hong Kong, Vietnam a Čínu. V její přímé dráze žije přibližně deset milionů lidí. Na severu Filipín i na jihu Číny evakuovaly tamní úřady už tisíce lidí, informovala CNN.

"Mangkhut je větší, silnější a nebezpečnější tropická bouře než Florence. Škody, které supertajfun v Asii napáchá, budou ještě ničivější kvůli jeho velikosti a intenzitě," řekl meteorolog Brandon Miller.

Nicméně dodává, že rozsah škod obou tropických bouří také bude záležet na tom, co přesně zasáhnou.

"Východní pobřeží Spojených států je více obydlené a hrozí tak, že bude zničeno mnohem více infrastruktury a Florence se tím pádem může stát ničivější bouří. Mangkhut ale určitě bude představovat mnohem větší nebezpečí pro lidi samotné," řekl.

Video: Hurikán Florence se řítí na Spojené státy

Blíží se hurikán Florence. Záplavy může pocítit celá Severní Karolína | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy