Svět bojuje o oba póly. Hledá nová naleziště ropy

Lenka Málková
30. 12. 2007 7:20
Nová naleziště si nárokuje Rusko, ozývají se i další

Moskva - V roce 2007 začala válka o Severní pól. Rusko "dokázalo", že Lomonosovův podmořský hřbet je pokračováním Sibiře.

Zatímco po většinu 20. století byla Arktida rozdělena na několik zón, o které si dělily okolní země, nové tisíciletí přineslo radikální změnu. Údajná bohatá naleziště ropy si nárokuje Rusko a ozývají se i další.

Když v létě vyplula směrem k Severnímu pólu ruská vědecká expedice, zraky konkurentů v Severním ledovém oceánů ji bedlivě sledovaly.

Arktida je naše, hlásí Rusko

Moskvě se podařilo na dno pod Severním pólem uložit ruskou vlajku a vědci získali důkazy, že Lomonosovův podmořský hřbet je pokračováním Sibiře a opravňuje Rusko k těžbě nerostného bohatství a zejména fosilních paliv daleko za 200mílovou ekonomickou zónou.

"Arktida je ruská," psaly tehdy světové deníky. Ministerstva pro nerostné bohatství prohlásilo, že Rusko má legální nárok na území o rozloze 1,2 milionů čtverečních kilometrů, které by mohlo skrývat až pět miliard tun ropy.

Další země plují na sever

Radikální prohlášení Ruska přiměla k akci ostatní země. Kanaďané se vydali na cestu na sever a chtějí zde vystavět vojenské základny.

Dánsko ohlásilo, že k pólu vysílá vlastní expedici, která má dokázat, že území kolem severního pólu jsou geologicky spjatá s Grónskem, které je autonomní součástí dánského království.

Spojené státy vyslaly vlastní flotilu na údajně dlouho dopředu plánovanou misi. Čeká se tedy už jen na Norsko, které by si mohlo arktické oblasti teoreticky nárokovat.

Geologický ústav USA odhaduje, že právě v Arktidě se nachází celá čtvrtina dosud neobjevených zásob ropy i plynu.

Bojuje se i o Jižní pól. Moc chce Británie

Do boje o bohatství na pólech se zapojuje také Velká Británie. Severní pól si nárokovat nemůže, chce proto alespoň větší díl Antarktidy. Nárok ma milion kilometrů čtverečních vznesla v říjnu.

"O všem se uvažuje již řadu let," potvrdila tehdy novinářům mluvčí ministerstva.

Dodala všal, že Británie nehodlá nic měnit na smlouvě z roku 1991, zakazující těžbu ropy, zemního plynu a dalších nerostných surovin pod hladinou oceánu. Signatáři dohody se tehdy domluvili na minimálně padesátiletém zákazu těžby jakýchkoli nerostů, aby tak uchránili zaledněný kontinent pro vědecký výzkum.

Oznámení Británie přesto vyvolalo obavy hlavně ochránců přírody. Ti považují podobné kroky za snahu zajistit si možná naleziště ropy a zemního plynu, jako je tomu v případě Ruska a dalších zemí na opačném konci světa.

Navíc na Antarktidě je cenné ještě něco. Tuny ledu a sněhu jsou největší světovou zásobárnou vody. Údajně zde leží celých 90 procent celosvětových zásob této cenné suroviny.

PROHLÉDNĚTE SI VIDEA Z ARKTIDY

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy