Houston má zákaz vycházení. Úřady se bojí rabování

Red Zah
15. 9. 2008 10:00
Houston je po hurikánu Ike paralyzován
Foto: Reuters

Houston - Ve čtvrtém největším americkém městě byl v nočních hodinách vyhlášen zákaz vycházení. Dvoumilionový texaský Houston je po hurikánu Ike bez proudu a úřady se bojí rabování a dopravních nehod na neosvětlených silnicích.

"Dopravní tepny jsou stále velmi nebezpečné. Proud nefunguje a pouliční lampy nesvítí, ulice jsou stále pokryty vodou a válejí se na nich větve," citovala BBC soudce Eda Emmerta z harriského okresu, který zahrnuje i Houston. "Prosím vás, nevycházejte ven, pokud to není bezpodmínečně nutné."

Zákaz vycházení bude platit týden, a to od devíti hodin večer do šesti hodin ráno.

Hurikán Ike udeřil na americkou pevninu u texaského města Galveston
Hurikán Ike udeřil na americkou pevninu u texaského města Galveston | Foto: Reuters

Hurikán Ike byl mírnější, než se čekalo, přesto velmi ničivý. V neděli ráno zeslábl na úroveň tropické bouře a přesunul se nad Arkansas. Původní velmi pesimistická očekávání se nenaplnila.

"Ten nejhorší scénář, o němž se mluvilo a který se v některých oblastech očekával, se naštěstí neodehrál," oznámil na tiskové konferenci v Austinu, hlavním městě Texasu, guvernér tohoto jižanského státu Rick Perry.

"Dobrá zpráva je ta, že přívalová vlna nebyla zdaleka tak velká, jak jsme si mysleli. I tak ale budou škody značné," dodal. Například v  Houstonu bylo zničeno mnoho budov. Škody utrpěl i nejvyšší texaský mrakodrap JP Morgan Chase Tower.

Už teď se škody odhadují na miliardy dolarů. Přes 4 miliony lidí jsou bez elektrického proudu, ve městě Galveston, kudy se oko hurikánu prohnalo, vypukla také řada požárů. Bezmála 2 tisíce domovů a kanceláří bylo zatopeno i ve státě Louisiana.

Záchranáři se nyní snaží dostat k lidem, kteří v postižených oblastech Texasu nedali na varování a před hurikánem neuprchli. Nyní jsou v důsledku záplav odříznutí od okolního světa.

Ike si zatím vyžádal 8 obětí. Pět v Texasu, dvě v Louisianě a jednu v Arkansasu. Miliony lidí v Texasu jsou bez proudu, 200 tisíc je stejně postiženo v sousední Louisianě.

Jako správné se také ukázaly obavy, že po hurikánu Gustav, který nebyl tak nebezpečný, jak meteorologové předpovídali, budou Američani mnohem méně ochotní k dalším evakuacím.

140 000 tisíc Texasanů tak zůstalo i přes nezvykle naléhavá varování ve svých domovech. Téměř 2000 z nich už musely úřady nyní evakuovat. 

Národní centrum pro hurikány před příchodem Ika uvedlo, že se lidé v určitých pobřežních oblastech musejí evakuovat, jinak "čelí jisté smrti". 

Páteční vlny u města Galveston
Páteční vlny u města Galveston | Foto: Reuters

"Lidé žijící v jedno- nebo dvouposchoďových domech, kteří nevezmou ohled na příkaz k evakuaci, budou čelit jisté smrti," uvedli meteorologové.

Varování se týkalo oblasti okolí města Galveston, které už v minulosti zasáhlo několik silných bouří. Před 108 lety bylo při jedné z nich takřka srovnáno se zemí. Přesto podle CNN zde přes varování meteorologů zůstala téměř polovina z 57 tisíc obyvatel města.

Před hurikánem Gustav opustily své domovy dva miliony Američanů.

Karibik v posledních týdnech ničily i další bouře - nejhorší z nich způsobila katastrofu na Haiti, kde zahynulo až 1000 lidí.

Čtěte také:

Foto: Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy