Slabší Gustav může v USA ještě zapříčinit katastrofu

Roman Gazdík
3. 9. 2008 13:00
Blíží se tři bouře, ochota lidí k evakuacím ale klesá
Hurikán víří vody řeky Mississippi u New Orleans. 1.9.2008
Hurikán víří vody řeky Mississippi u New Orleans. 1.9.2008 | Foto: Reuters

New Orleans - "Jaký Gustav?" tázal se čtenářů titulek, který se objevil na titulní straně texaského deníku Beaumont Enterprise. Článek vyšel den poté, co na pobřeží Spojených států dorazil stejnojmenný hurikán.

Symbolizoval frustraci Texasanů, kteří opustili své domovy, ale není jim teď vůbec jasné proč. "Matka všech bouří", jak ji nazval starosta New Orleans v sousední Louisianě, totiž nakonec nebyla zdaleka tak silná, jak se předpokládalo.

Podle agentury AP existují obavy, že lidé příště varování úřadů neuposlechnou a zůstanou doma. Atlantická hurikánová sezóna přitom potrvá ještě čtvrt roku a k USA už míří další tři tropické bouře.

Čtěte také:
Přečkal Gustava doma: Matka všech bouří? Ale jděte...
Hurikán Gustav je passé. Florida se připravuje na Hannu

Nechybovali jsme, říkají úředníci

"Jediným důvodem, proč nemáme více zpráv o lidech ve velkém nebezpečí, je to, že všichni poslechli varování a odjeli z města," prohlásil americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff.

Foto: Reuters

Úřady upozorňují, že pouhých osm amerických obětí Gustava, který si předtím v Karibiku vyžádal na osm desítek lidských životů, je důsledkem toho, že v postižených oblastech nikdo nebyl.

Hurikán na jihu USA zaplavil pobřežní území, vyvrátil stromy, zpřetrhal elektrické vedení a podle odhadu pojišťoven způsobil škody v celkové výši dvě až 10 miliard dolarů. To není málo, daleko to však zaostává za 41miliardovým účtem, jenž po sobě zanechala Katrina.

Mnozí se tak ptají, jestli politici a média vážnost situace nepřehnali a nevyvolávali ducha Katriny více, než bylo zdravé.

Příště zůstaneme

"Příště to bude špatné, protože lidé, kteří se evakuovali jako my, se už evakuovat nebudou," řekla AP Texasanka Catherine Jonesová, která strávila tři noci v provizorním úkrytu v kostele společně se svým postiženým synem.

"Až přijde další velká bouře, nikdo nebude chtít odejít," souhlasí Rod Ferrand, který žije na předměstí New Orleans.

Starosta města sice váhavě připustil, že lidem od čtvrtka nebude bráněno vrátit se domů, nabádal však k opatrnosti.

Milion obyvatel je odříznut od elektrického proudu, ve městě je otevřeno velmi málo obchodů, čerpací stanice nemají benzin, nemocnice mají jen základní personál a vysoušeče s čerpadly pracují na záložní zdroje. V nejbližších dnech bude ve městě také stále platit zákaz vycházení v nočních hodinách.

Přichází Hanna, Ike, Josephine

Z Atlantiku mezitím přicházejí zprávy hned o třech tropických bouřích najednou: Hanně, Ikeovi a Josephine. Nejnebezpečnější je teď první z nich, která se už coby hurikán přehnala nad Haiti a zabila tam deset lidí. Další člověk zemřel na Portoriku.

Hanna sice mezitím zeslábla, ale podle meteorologů může znovu nabýt síly hurikánu. Předpokládá se, že na pobřeží USA dorazí v místech mezi Floridou a Severní Karolinou. Na Floridě už byl vyhlášen výjimečný stav.

Do postižené Louisiany zamířil ve středu americký prezident George Bush. Ten byl po Katrině kritizován, že si následky pohromy prohlédl pouze z helikoptéry a do nejvíce postižených oblastí se ani nepodíval.

 

Právě se děje

Další zprávy