reklama
 
 

Hon na nacistu vede až na konec světa. Do Patagonie

14. 7. 2008 19:50
Lékař prováděl sadistické pokusy v Mauthausenu

Santiago - Nacistických zločinců žijících na svobodě už dnes mnoho není. Od konce války uplynulo 63 let a mnozí byli buď dopadeni, nebo zemřeli.

Lovci nacistů však do poslední chvíle nevzdávají šanci postavit před soud i ty poslední. A to i kdyby žili až na samém "konci světa", jak se často říká Patagonii na nejzazší výspě jihoamerického kontinentu.

V těchto dnech se o tom má šanci přesvědčit i bývalý dozorce z koncentračního tábora v Mauthausenu Aribert Haim, známý pod přezdívkou Doktor Smrt.

Rakouský lékař, který prováděl na vězních nelidské experimenty, žil do roku 1962 v západním Německu. Když mu hrozil soud, odešel do jižní Ameriky.

Tak daleko, že to snad už dál nešlo. Právě do Patagonie, do její chilské části (o území Patagonie se dělí Chile a Argentina).

Ale přece ne dost daleko, aby jej nevypátral Efraim Zuroff. Muž, který vede středisko Simona Wiesenthala poté, co jeho zakladatel v roce 2005 zemřel.

Heimovi je dnes 94 let. Jeho příbuzní v Německu tvrdili, že zemřel před patnácti lety.

Zuroff se ale domnívá, že tomu tak není, protože se stále nikdo nepřihlásil s nárokem na jeho bankovní účty. Na nich jsou uloženy částky dohromady převyšující milion eur.

Má prý svědectví, která přesvědčivě dokládají Heimův pobyt u městečka Puerto Montt, vzdáleném přes tisíc kilometrů od metropole Santiaga. V oblasti žije i Heimova dcera.

Zuroff nyní dorazil na místo, aby poslední pátrání vedl osobně. "Je to poslední žijící vysoce postavený nacistický zločinec, který unikal trestu," řekl o Heimovi.

Rakušan prováděl na vězních tábora v Mauthausenu hrůzné pokusy. Odebíral jim orgány bez jakékoliv anestezie anebo jim vpichoval do těla různé látky.

Svědci také uvedli, že si na zdi své pracovny v táboře věšel lidské kosti.

autor: man | 14. 7. 2008 19:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama