Hon na nacistu vede až na konec světa. Do Patagonie

man
14. 7. 2008 19:50
Lékař prováděl sadistické pokusy v Mauthausenu

Santiago - Nacistických zločinců žijících na svobodě už dnes mnoho není. Od konce války uplynulo 63 let a mnozí byli buď dopadeni, nebo zemřeli.

Lovci nacistů však do poslední chvíle nevzdávají šanci postavit před soud i ty poslední. A to i kdyby žili až na samém "konci světa", jak se často říká Patagonii na nejzazší výspě jihoamerického kontinentu.

V těchto dnech se o tom má šanci přesvědčit i bývalý dozorce z koncentračního tábora v Mauthausenu Aribert Haim, známý pod přezdívkou Doktor Smrt.

Rakouský lékař, který prováděl na vězních nelidské experimenty, žil do roku 1962 v západním Německu. Když mu hrozil soud, odešel do jižní Ameriky.

Lovec nacistů Efraim Zuroff z vídeňského Centra Simona Wiesenthala.
Lovec nacistů Efraim Zuroff z vídeňského Centra Simona Wiesenthala. | Foto: Reuters

Tak daleko, že to snad už dál nešlo. Právě do Patagonie, do její chilské části (o území Patagonie se dělí Chile a Argentina).

Ale přece ne dost daleko, aby jej nevypátral Efraim Zuroff. Muž, který vede středisko Simona Wiesenthala poté, co jeho zakladatel v roce 2005 zemřel.

Heimovi je dnes 94 let. Jeho příbuzní v Německu tvrdili, že zemřel před patnácti lety.

Zuroff se ale domnívá, že tomu tak není, protože se stále nikdo nepřihlásil s nárokem na jeho bankovní účty. Na nich jsou uloženy částky dohromady převyšující milion eur.

Má prý svědectví, která přesvědčivě dokládají Heimův pobyt u městečka Puerto Montt, vzdáleném přes tisíc kilometrů od metropole Santiaga. V oblasti žije i Heimova dcera.

Patagonie je odlehlou a řídce obydlenou oblastí na jihu Chile a Argentiny.
Patagonie je odlehlou a řídce obydlenou oblastí na jihu Chile a Argentiny. | Foto: Reuters

Zuroff nyní dorazil na místo, aby poslední pátrání vedl osobně. "Je to poslední žijící vysoce postavený nacistický zločinec, který unikal trestu," řekl o Heimovi.

Rakušan prováděl na vězních tábora v Mauthausenu hrůzné pokusy. Odebíral jim orgány bez jakékoliv anestezie anebo jim vpichoval do těla různé látky.

Svědci také uvedli, že si na zdi své pracovny v táboře věšel lidské kosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy