Holanďané ruší zákaz kouření v barech, platil dva roky

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
4. 11. 2010 11:40
Majitelé menších podniků uspěly se svými protesty
Takto vypadá zákaz kouření na český způsob
Takto vypadá zákaz kouření na český způsob | Foto: Michal Štůsek

Amsterdam - Nizozemská vláda se rozhodla zrušit dva roky starý zákaz kouření v barech a kavárnách. Jde tak proti celoevropskému trendu, kdy řada zemí jen během letošního roku zákazy kouření ve veřejných prostorách zpřísnila.

Kabinet oznámil, že se jedná pouze o částečnou zpátečku. Kouření bude povoleno v barech, které nejsou větší než 70 metrů čtverečních. Přesto by se mělo nové opatření týkat několika tisíc podniků v zemi.

Pro velké restaurace zůstane zákaz kouření v platnosti.

Vláda ustoupila protestům

Vláda uvede změnu v život pouhou novelou platného zákona. Ten byl v Nizozemsku přijat v létě 2008 a setkal se s ostrou kritikou majitelů malých podniků.

Ti tvrdili, že kvůli zákonu přicházejí o zákazníky. Zákaz byl proto z velké části ignorován.

Vláda upozornila, že novela zákona nebude amnestií, pokuty, které byly za nedodržování zákona uloženy, budou muset být zaplaceny.

Nizozemská vláda se svým rozhodnutím vydává proti evropskému trendu.

Brusel chce celoevropský zákaz

Před necelým měsícem vyšlo najevo, že Evropská komise chystá dokonce celoevropský zákaz kouření ve veřejných prostorách.

Podle serveru Euobserver.com komise chystá na příští rok zákaz kouření na veřejných místech v celé Evropské unii. Mělo by jít o opatření, závazné pro všech sedmadvacet členských zemí Evropské unie.

"Potřebujeme totální zákaz kouření na všech veřejných místech, v dopravě a na pracovištích," uvedl eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli.

Kouření vykázaly různým způsobem z veřejných míst všechny evropské státy.

Španělské a bavorské příklady

Naposledy v druhé polovině října dolní komora španělského parlamentu schválila návrh přísného protikuřáckého zákona, který nařizuje, že ze všech barů, restaurací a hospod se musejí stát nekuřácké zóny.

V červenci obyvatelé Bavorska schválili v referendu kompletní zákaz kouření v pohostinských zařízeních a na diskotékách. Zákaz se týká i slavného Oktoberfestu, kde se v tamních stanech mohlo kouřit naposledy letos.

Jak je to v Česku

Česká právní úprava patří v Evropě k nejbenevolentnějším. Pravidla se měnila naposledy na začátku července. Restaurace musí být u vstupu povinně označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké či zda mají oddělené prostory pro obě skupiny.

Vzhled i velikost nálepky definuje zákon. Za neoznačení podniku předepsaným způsobem hrozí pokuta až 5000 korun. A jestliže provozovatel podniku umožní kouření v prostoru, kde je to zakázáno, může dostat pokutu od pěti do deseti tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy