Holanďané ruší zákaz kouření v barech, platil dva roky

Majitelé menších podniků uspěly se svými protesty
Takto vypadá zákaz kouření na český způsob
Takto vypadá zákaz kouření na český způsob | Foto: Michal Štůsek

Amsterdam - Nizozemská vláda se rozhodla zrušit dva roky starý zákaz kouření v barech a kavárnách. Jde tak proti celoevropskému trendu, kdy řada zemí jen během letošního roku zákazy kouření ve veřejných prostorách zpřísnila.

Kabinet oznámil, že se jedná pouze o částečnou zpátečku. Kouření bude povoleno v barech, které nejsou větší než 70 metrů čtverečních. Přesto by se mělo nové opatření týkat několika tisíc podniků v zemi.

Pro velké restaurace zůstane zákaz kouření v platnosti.

Vláda ustoupila protestům

Vláda uvede změnu v život pouhou novelou platného zákona. Ten byl v Nizozemsku přijat v létě 2008 a setkal se s ostrou kritikou majitelů malých podniků.

Ti tvrdili, že kvůli zákonu přicházejí o zákazníky. Zákaz byl proto z velké části ignorován.

Vláda upozornila, že novela zákona nebude amnestií, pokuty, které byly za nedodržování zákona uloženy, budou muset být zaplaceny.

Nizozemská vláda se svým rozhodnutím vydává proti evropskému trendu.

Brusel chce celoevropský zákaz

Před necelým měsícem vyšlo najevo, že Evropská komise chystá dokonce celoevropský zákaz kouření ve veřejných prostorách.

Podle serveru Euobserver.com komise chystá na příští rok zákaz kouření na veřejných místech v celé Evropské unii. Mělo by jít o opatření, závazné pro všech sedmadvacet členských zemí Evropské unie.

"Potřebujeme totální zákaz kouření na všech veřejných místech, v dopravě a na pracovištích," uvedl eurokomisař pro zdravotnictví John Dalli.

Kouření vykázaly různým způsobem z veřejných míst všechny evropské státy.

Španělské a bavorské příklady

Naposledy v druhé polovině října dolní komora španělského parlamentu schválila návrh přísného protikuřáckého zákona, který nařizuje, že ze všech barů, restaurací a hospod se musejí stát nekuřácké zóny.

V červenci obyvatelé Bavorska schválili v referendu kompletní zákaz kouření v pohostinských zařízeních a na diskotékách. Zákaz se týká i slavného Oktoberfestu, kde se v tamních stanech mohlo kouřit naposledy letos.

Jak je to v Česku

Česká právní úprava patří v Evropě k nejbenevolentnějším. Pravidla se měnila naposledy na začátku července. Restaurace musí být u vstupu povinně označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké či zda mají oddělené prostory pro obě skupiny.

Vzhled i velikost nálepky definuje zákon. Za neoznačení podniku předepsaným způsobem hrozí pokuta až 5000 korun. A jestliže provozovatel podniku umožní kouření v prostoru, kde je to zakázáno, může dostat pokutu od pěti do deseti tisíc korun.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

Moskva podle Lavrova vyhostí kromě deseti amerických také tři polské diplomaty v reakci na stejný krok Varšavy, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy