Generál USA: Zvažme, zda neposlat do Libye vojáky

Martin Novák Martin Novák
8. 4. 2011 10:32
Povstalci dostávají nové protitankové zbraně, ale rýsuje se vojenský pat
Rebelové odpalují raketu u města Adžedábíja.
Rebelové odpalují raketu u města Adžedábíja. | Foto: Reuters

* Generál Ham navrhuje, aby se o vyslání pozemních jednotek začalo uvažovat * Rebelové podle něj nemají sílu Kaddáfího svrhnout * Turecko má mírový plán, Katar posílá povstalcům zbraně

Tripolis - Pentagon už nevěří, že libyjští povstalci jsou schopní v krátké době Muammara Kaddáfího svrhnout nebo že se proti diktátorovi postaví vojáci, kteří mu byli dosud loajální.

Generál Carter Ham, který velel první dva týdny leteckým úderům proti libyjskému režimu, nastínil v projevu před branným výborem Senátu dva možné scénáře.

V Libyi se rýsuje patová situace a řešením může být buď politická dohoda, nebo nakonec nasazení pozemních sil Spojených států a jiných zemí NATO.

"Můžeme zvážit nasazení pozemních jednotek na podporu povstalců," prohlásil Ham.

Proti rezoluci OSN

Druhá varianta by ovšem byla v ostrém protikladu k tomu, co dosud říkali americký prezident Barack Obama, ministr obrany Robert Gates a co se také uvádí v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 1973 o ochraně civilistů v Libyi.

Obama několikrát výslovně řekl, že američtí vojáci do Libye nepůjdou a Kaddáfího si musejí Libyjci svrhnout sami. Gates šel ještě dál a prohlásil: "Noha amerického vojáka nevkročí na libyjskou půdu, pokud já budu ministrem."

Bombardování libyjského letounu strojem F-16.
Bombardování libyjského letounu strojem F-16. | Foto: Reuters

Text rezoluce Rady bezpečnosti pak výslovně vylučuje nasazení zahraničních pozemních jednotek v severoafrické zemi.

Ham se domnívá, že rebelové nejsou s to vytlačit Kaddáfího jednotky z měst na západě země a naopak vládní síly jsou oslabené a dezorganizované natolik, že i přes trvající výraznou palebnou převahu už zřejmě nedokáží dobýt zpět východ země, ovládaný rebely.

Rýsuje se tak dlouhodobé rozdělení země na dvě části s hranicí západně od města Adžedábíja, kde se nadále bojuje.

U mešit nebezpečí nehrozí

Představitelé NATO potvrzují, že zasahovat proti Kaddáfího vojskům a technice je teď obtížnější, protože vojáci se záměrně uchylují ke školám a mešitám. Počítají s tím, že v husté zástavbě, kde hrozí nebezpečí smrti mnoha civilistů a zničení škol a mešit, letadla aliance nebudou riskovat.

V Misurátě se údajně tanky ukrývají v průjezdech obytných domů. Podle Hama ztížilo bombardování v posledních dnech také špatné počasí a fakt, že Kaddáfí uvedl do provozu mobilní zařízení protiletadlové obrany.

Turecká vláda oznámila, že vypracovala plán na řešení krize, který počítá se zastavením bojů a částečným stažením vládních sil z měst. Rebelové ale potvrdili, že dostali ze zahraničí první větší várku nových zbraní. Katar jim dodal protitankové střely.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 44 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy