Generál USA: Zvažme, zda neposlat do Libye vojáky

Martin Novák Martin Novák
8. 4. 2011 10:32
Povstalci dostávají nové protitankové zbraně, ale rýsuje se vojenský pat
Rebelové odpalují raketu u města Adžedábíja.
Rebelové odpalují raketu u města Adžedábíja. | Foto: Reuters

* Generál Ham navrhuje, aby se o vyslání pozemních jednotek začalo uvažovat * Rebelové podle něj nemají sílu Kaddáfího svrhnout * Turecko má mírový plán, Katar posílá povstalcům zbraně

Tripolis - Pentagon už nevěří, že libyjští povstalci jsou schopní v krátké době Muammara Kaddáfího svrhnout nebo že se proti diktátorovi postaví vojáci, kteří mu byli dosud loajální.

Generál Carter Ham, který velel první dva týdny leteckým úderům proti libyjskému režimu, nastínil v projevu před branným výborem Senátu dva možné scénáře.

V Libyi se rýsuje patová situace a řešením může být buď politická dohoda, nebo nakonec nasazení pozemních sil Spojených států a jiných zemí NATO.

"Můžeme zvážit nasazení pozemních jednotek na podporu povstalců," prohlásil Ham.

Proti rezoluci OSN

Druhá varianta by ovšem byla v ostrém protikladu k tomu, co dosud říkali americký prezident Barack Obama, ministr obrany Robert Gates a co se také uvádí v rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 1973 o ochraně civilistů v Libyi.

Obama několikrát výslovně řekl, že američtí vojáci do Libye nepůjdou a Kaddáfího si musejí Libyjci svrhnout sami. Gates šel ještě dál a prohlásil: "Noha amerického vojáka nevkročí na libyjskou půdu, pokud já budu ministrem."

Bombardování libyjského letounu strojem F-16.
Bombardování libyjského letounu strojem F-16. | Foto: Reuters

Text rezoluce Rady bezpečnosti pak výslovně vylučuje nasazení zahraničních pozemních jednotek v severoafrické zemi.

Ham se domnívá, že rebelové nejsou s to vytlačit Kaddáfího jednotky z měst na západě země a naopak vládní síly jsou oslabené a dezorganizované natolik, že i přes trvající výraznou palebnou převahu už zřejmě nedokáží dobýt zpět východ země, ovládaný rebely.

Rýsuje se tak dlouhodobé rozdělení země na dvě části s hranicí západně od města Adžedábíja, kde se nadále bojuje.

U mešit nebezpečí nehrozí

Představitelé NATO potvrzují, že zasahovat proti Kaddáfího vojskům a technice je teď obtížnější, protože vojáci se záměrně uchylují ke školám a mešitám. Počítají s tím, že v husté zástavbě, kde hrozí nebezpečí smrti mnoha civilistů a zničení škol a mešit, letadla aliance nebudou riskovat.

V Misurátě se údajně tanky ukrývají v průjezdech obytných domů. Podle Hama ztížilo bombardování v posledních dnech také špatné počasí a fakt, že Kaddáfí uvedl do provozu mobilní zařízení protiletadlové obrany.

Turecká vláda oznámila, že vypracovala plán na řešení krize, který počítá se zastavením bojů a částečným stažením vládních sil z měst. Rebelové ale potvrdili, že dostali ze zahraničí první větší várku nových zbraní. Katar jim dodal protitankové střely.

 

Právě se děje

Další zprávy