Svět nabídne Kaddáfímu beztrestnost za odchod z Libye

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2011 16:12
Na londýnské konferenci o budoucnosti Libye se sešli zástupci pětatřiceti států
Foto: Reuters

* V Londýně se sejdou k jednání o osudu Libye Evropané, Američané, Arabové i Afričané * Kdyby Kaddáfí souhlasil s exilem, mohl by se vyhnout soudu

Londýn - Muammar Kaddáfí má stále šanci na to, že se vyhne osudu Saddáma Husajna.

Na dnešní londýnské konferenci o budoucnosti Libye, kde se sešli zástupci více než tří desítek evropských, afrických a blízkovýchodních zemí, podle diplomatických zdrojů zřetelně zazní návrh na jeho odchod z Libye výměnou za beztrestnost a klidné dožití v některé africké či latinskoamerické zemi.

Znamenalo by to, že Mezinárodní trestní tribunál (ICC) zastaví vyšetřování, které už v souvislosti s brutálním potlačením protestů v Libyi zahájil a které by vedlo k obžalobě libyjského diktátora.

"Veřejně britský premiér David Cameron stále žádá vyšetřování Kaddáfího zločinů, ale v soukromí britští představitelé připouštějí, že odchod libyjského vůdce do ústraní a co nejrychlejšího zapomnění se zdá být nejlepším řešením," uvedl deník Independent.

Obama při projevu o Libyi
Obama při projevu o Libyi | Foto: Reuters

Právě o strategii, vedoucí k uzavření příměří a exilu pro Kaddáfího, se mají dohodnout v Londýně zástupci evropských zemí, USA, arabských i afrických států.

Přítomen je také zástupce povstalecké Libyjské národní rady, sídlící v Benghází.

I Africká unie, která byla zatím nejvíce nakloněna Kaddáfího režimu, se už zapojila do jednání o odchodu osmašedesátiletého plukovníka, který vládl zemi rekordních jedenačtyřicet let.

"Africká unie je zřejmě jediná, kdo ho může přesvědčit," uvedl na okraj jednání v Londýně italský diplomat.

Obama v noci na úterý v projevu potvrdil, že tentokrát Spojené státy nepůjdou "iráckou cestou" a nesvrhnou Kaddáfího jako před osmi lety Saddáma. Změnu režimu si musejí Libyjci zařídit sami.

"Pokud mám mluvit upřímně, vydali jsme se touto cestou v Iráku. ... Změna režimu tu trvala osm let, stála tisíce amerických a iráckých životů a téměř bilion dolarů. Něco takového si v Libyi nemůžeme dovolit opakovat," řekl americký prezident.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ovšem v Londýně řekla, že vojenské údery proti Kaddáfího režimu budou pokračovat, dokud se Tripolis nepodřídí rezoluci Rady bezpečnosti OSN a nezastaví veškeré útoky.

Pokud diktátor bude trvat na tom, že lid ho nadále miluje, jeho revoluce pokračuje a že nemůže žít jinde než v Libyi, může se současné rozdělení na západní a východní Libyi ukázat jako dlouhotrvající.

Jednotky, které zachovaly Kaddáfímu věrnost, jsou pořád mnohonásobně lépe vyzbrojeny než povstalci. Frontová linie se nyní zastavila východně od města Syrta, které je několik tisíc vojáků připraveno za každou cenu bránit. Velí jim údajně Kaddáfího syn Sádí.

Výzvy na adresu prominentů režimu, aby vůdce opustili a přidali se k povstání, dokud je čas, zatím na reakci čekají. V posledních týdnech už téměř nikdo na druhou stranu nepřeběhl.

 

Právě se děje

před 55 minutami

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy