Svět nabídne Kaddáfímu beztrestnost za odchod z Libye

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2011 16:12
Na londýnské konferenci o budoucnosti Libye se sešli zástupci pětatřiceti států
Foto: Reuters

* V Londýně se sejdou k jednání o osudu Libye Evropané, Američané, Arabové i Afričané * Kdyby Kaddáfí souhlasil s exilem, mohl by se vyhnout soudu

Londýn - Muammar Kaddáfí má stále šanci na to, že se vyhne osudu Saddáma Husajna.

Na dnešní londýnské konferenci o budoucnosti Libye, kde se sešli zástupci více než tří desítek evropských, afrických a blízkovýchodních zemí, podle diplomatických zdrojů zřetelně zazní návrh na jeho odchod z Libye výměnou za beztrestnost a klidné dožití v některé africké či latinskoamerické zemi.

Znamenalo by to, že Mezinárodní trestní tribunál (ICC) zastaví vyšetřování, které už v souvislosti s brutálním potlačením protestů v Libyi zahájil a které by vedlo k obžalobě libyjského diktátora.

"Veřejně britský premiér David Cameron stále žádá vyšetřování Kaddáfího zločinů, ale v soukromí britští představitelé připouštějí, že odchod libyjského vůdce do ústraní a co nejrychlejšího zapomnění se zdá být nejlepším řešením," uvedl deník Independent.

Obama při projevu o Libyi
Obama při projevu o Libyi | Foto: Reuters

Právě o strategii, vedoucí k uzavření příměří a exilu pro Kaddáfího, se mají dohodnout v Londýně zástupci evropských zemí, USA, arabských i afrických států.

Přítomen je také zástupce povstalecké Libyjské národní rady, sídlící v Benghází.

I Africká unie, která byla zatím nejvíce nakloněna Kaddáfího režimu, se už zapojila do jednání o odchodu osmašedesátiletého plukovníka, který vládl zemi rekordních jedenačtyřicet let.

"Africká unie je zřejmě jediná, kdo ho může přesvědčit," uvedl na okraj jednání v Londýně italský diplomat.

Obama v noci na úterý v projevu potvrdil, že tentokrát Spojené státy nepůjdou "iráckou cestou" a nesvrhnou Kaddáfího jako před osmi lety Saddáma. Změnu režimu si musejí Libyjci zařídit sami.

"Pokud mám mluvit upřímně, vydali jsme se touto cestou v Iráku. ... Změna režimu tu trvala osm let, stála tisíce amerických a iráckých životů a téměř bilion dolarů. Něco takového si v Libyi nemůžeme dovolit opakovat," řekl americký prezident.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ovšem v Londýně řekla, že vojenské údery proti Kaddáfího režimu budou pokračovat, dokud se Tripolis nepodřídí rezoluci Rady bezpečnosti OSN a nezastaví veškeré útoky.

Pokud diktátor bude trvat na tom, že lid ho nadále miluje, jeho revoluce pokračuje a že nemůže žít jinde než v Libyi, může se současné rozdělení na západní a východní Libyi ukázat jako dlouhotrvající.

Jednotky, které zachovaly Kaddáfímu věrnost, jsou pořád mnohonásobně lépe vyzbrojeny než povstalci. Frontová linie se nyní zastavila východně od města Syrta, které je několik tisíc vojáků připraveno za každou cenu bránit. Velí jim údajně Kaddáfího syn Sádí.

Výzvy na adresu prominentů režimu, aby vůdce opustili a přidali se k povstání, dokud je čas, zatím na reakci čekají. V posledních týdnech už téměř nikdo na druhou stranu nepřeběhl.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy