Svět nabídne Kaddáfímu beztrestnost za odchod z Libye

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2011 16:12
Na londýnské konferenci o budoucnosti Libye se sešli zástupci pětatřiceti států
Foto: Reuters

* V Londýně se sejdou k jednání o osudu Libye Evropané, Američané, Arabové i Afričané * Kdyby Kaddáfí souhlasil s exilem, mohl by se vyhnout soudu

Londýn - Muammar Kaddáfí má stále šanci na to, že se vyhne osudu Saddáma Husajna.

Na dnešní londýnské konferenci o budoucnosti Libye, kde se sešli zástupci více než tří desítek evropských, afrických a blízkovýchodních zemí, podle diplomatických zdrojů zřetelně zazní návrh na jeho odchod z Libye výměnou za beztrestnost a klidné dožití v některé africké či latinskoamerické zemi.

Znamenalo by to, že Mezinárodní trestní tribunál (ICC) zastaví vyšetřování, které už v souvislosti s brutálním potlačením protestů v Libyi zahájil a které by vedlo k obžalobě libyjského diktátora.

"Veřejně britský premiér David Cameron stále žádá vyšetřování Kaddáfího zločinů, ale v soukromí britští představitelé připouštějí, že odchod libyjského vůdce do ústraní a co nejrychlejšího zapomnění se zdá být nejlepším řešením," uvedl deník Independent.

Obama při projevu o Libyi
Obama při projevu o Libyi | Foto: Reuters

Právě o strategii, vedoucí k uzavření příměří a exilu pro Kaddáfího, se mají dohodnout v Londýně zástupci evropských zemí, USA, arabských i afrických států.

Přítomen je také zástupce povstalecké Libyjské národní rady, sídlící v Benghází.

I Africká unie, která byla zatím nejvíce nakloněna Kaddáfího režimu, se už zapojila do jednání o odchodu osmašedesátiletého plukovníka, který vládl zemi rekordních jedenačtyřicet let.

"Africká unie je zřejmě jediná, kdo ho může přesvědčit," uvedl na okraj jednání v Londýně italský diplomat.

Obama v noci na úterý v projevu potvrdil, že tentokrát Spojené státy nepůjdou "iráckou cestou" a nesvrhnou Kaddáfího jako před osmi lety Saddáma. Změnu režimu si musejí Libyjci zařídit sami.

"Pokud mám mluvit upřímně, vydali jsme se touto cestou v Iráku. ... Změna režimu tu trvala osm let, stála tisíce amerických a iráckých životů a téměř bilion dolarů. Něco takového si v Libyi nemůžeme dovolit opakovat," řekl americký prezident.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ovšem v Londýně řekla, že vojenské údery proti Kaddáfího režimu budou pokračovat, dokud se Tripolis nepodřídí rezoluci Rady bezpečnosti OSN a nezastaví veškeré útoky.

Pokud diktátor bude trvat na tom, že lid ho nadále miluje, jeho revoluce pokračuje a že nemůže žít jinde než v Libyi, může se současné rozdělení na západní a východní Libyi ukázat jako dlouhotrvající.

Jednotky, které zachovaly Kaddáfímu věrnost, jsou pořád mnohonásobně lépe vyzbrojeny než povstalci. Frontová linie se nyní zastavila východně od města Syrta, které je několik tisíc vojáků připraveno za každou cenu bránit. Velí jim údajně Kaddáfího syn Sádí.

Výzvy na adresu prominentů režimu, aby vůdce opustili a přidali se k povstání, dokud je čas, zatím na reakci čekají. V posledních týdnech už téměř nikdo na druhou stranu nepřeběhl.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 59 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy