Svět nabídne Kaddáfímu beztrestnost za odchod z Libye

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2011 16:12
Na londýnské konferenci o budoucnosti Libye se sešli zástupci pětatřiceti států
Foto: Reuters

* V Londýně se sejdou k jednání o osudu Libye Evropané, Američané, Arabové i Afričané * Kdyby Kaddáfí souhlasil s exilem, mohl by se vyhnout soudu

Londýn - Muammar Kaddáfí má stále šanci na to, že se vyhne osudu Saddáma Husajna.

Na dnešní londýnské konferenci o budoucnosti Libye, kde se sešli zástupci více než tří desítek evropských, afrických a blízkovýchodních zemí, podle diplomatických zdrojů zřetelně zazní návrh na jeho odchod z Libye výměnou za beztrestnost a klidné dožití v některé africké či latinskoamerické zemi.

Znamenalo by to, že Mezinárodní trestní tribunál (ICC) zastaví vyšetřování, které už v souvislosti s brutálním potlačením protestů v Libyi zahájil a které by vedlo k obžalobě libyjského diktátora.

"Veřejně britský premiér David Cameron stále žádá vyšetřování Kaddáfího zločinů, ale v soukromí britští představitelé připouštějí, že odchod libyjského vůdce do ústraní a co nejrychlejšího zapomnění se zdá být nejlepším řešením," uvedl deník Independent.

Obama při projevu o Libyi
Obama při projevu o Libyi | Foto: Reuters

Právě o strategii, vedoucí k uzavření příměří a exilu pro Kaddáfího, se mají dohodnout v Londýně zástupci evropských zemí, USA, arabských i afrických států.

Přítomen je také zástupce povstalecké Libyjské národní rady, sídlící v Benghází.

I Africká unie, která byla zatím nejvíce nakloněna Kaddáfího režimu, se už zapojila do jednání o odchodu osmašedesátiletého plukovníka, který vládl zemi rekordních jedenačtyřicet let.

"Africká unie je zřejmě jediná, kdo ho může přesvědčit," uvedl na okraj jednání v Londýně italský diplomat.

Obama v noci na úterý v projevu potvrdil, že tentokrát Spojené státy nepůjdou "iráckou cestou" a nesvrhnou Kaddáfího jako před osmi lety Saddáma. Změnu režimu si musejí Libyjci zařídit sami.

"Pokud mám mluvit upřímně, vydali jsme se touto cestou v Iráku. ... Změna režimu tu trvala osm let, stála tisíce amerických a iráckých životů a téměř bilion dolarů. Něco takového si v Libyi nemůžeme dovolit opakovat," řekl americký prezident.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová ovšem v Londýně řekla, že vojenské údery proti Kaddáfího režimu budou pokračovat, dokud se Tripolis nepodřídí rezoluci Rady bezpečnosti OSN a nezastaví veškeré útoky.

Pokud diktátor bude trvat na tom, že lid ho nadále miluje, jeho revoluce pokračuje a že nemůže žít jinde než v Libyi, může se současné rozdělení na západní a východní Libyi ukázat jako dlouhotrvající.

Jednotky, které zachovaly Kaddáfímu věrnost, jsou pořád mnohonásobně lépe vyzbrojeny než povstalci. Frontová linie se nyní zastavila východně od města Syrta, které je několik tisíc vojáků připraveno za každou cenu bránit. Velí jim údajně Kaddáfího syn Sádí.

Výzvy na adresu prominentů režimu, aby vůdce opustili a přidali se k povstání, dokud je čas, zatím na reakci čekají. V posledních týdnech už téměř nikdo na druhou stranu nepřeběhl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy