Genderová čistka v Ománu. Ženy ve volbách propadly

pav, Reuters
29. 10. 2007 18:05
Poradní sbor arabského sultanátu bude ryze mužský
Poradní sbor Madžlis aš-Šúra v Ománu, s výjimkou volebního období 2003-2007 ryze mužská záležitost
Poradní sbor Madžlis aš-Šúra v Ománu, s výjimkou volebního období 2003-2007 ryze mužská záležitost | Foto: shura.om

Muscat - Jeden krok vpřed, dva vzad. Tak nějak by se daly popsat zatím ne příliš úspěšné snahy prosadit na Arabském poloostrově více žen do politiky.

Zatím posledním příkladem regresivní tendence se staly víkendové volby v sultanátu Omán, kde voliči vybírali kandidáty do poradního sboru (Madžlis aš-Šúra), který v této absolutní monarchii nesměle supluje roli parlamentu.

Kvóty? Děkuji, nechci

Až do příštích voleb budou sultánu Kábúsovi radit jen muži, ani jedna z 21 kandidátek totiž v hlasování nedostala důvěru, a tak se 84 členná Šúra vrací ke své ryze mužské minulosti.

Tu narušily teprve minulé volby v roce 2003, kdy se do "parlamentu", ustaveného v 90.letech bez jakýchkoli formálních pravomocí, dostaly i dvě ženy.

Některé aktivistky před volbami navrhovaly pro zajištění alespoň minimální účasti žen zavedení sytému kvót, který se osvědčil například v Maroku, myšlenka ale nezískala univerzální podporu dokonce ani mezi samotnými političkami.

"Jsem zklamaná z toho, že nebyly zvoleny žádné ženy, ale přání voličů je třeba respektovat," uvedla Rahíla al-Rijámí, jedna ze dvou dosavadních poslankyň.

"Kvóty by uvnitř Šúry zavedly diskriminaci. Jako žena jsem proti tomu," cituje ji agentura Reuters.

Ománci získali všeobecné volební právo teprve před čtyřmi lety, do té doby směla hlasovat jen úzce vybraná vrstva společnosti.

Tak trochu jiné volby

Sobotním volbám také vůbec poprvé předcházela veřejná předvolební kampaň a ministr vnitra Saúd bin Ibrahím al-Busaidí si v rozhovoru pro státní Ománskou tiskovou agenturu pochvaloval, že volební účast "předčila očekávání".

Od roku 2003 smějí v Ománu volit i kandidovat také ženy. Moc se toho však zatím nezměnilo
Od roku 2003 smějí v Ománu volit i kandidovat také ženy. Moc se toho však zatím nezměnilo | Foto: shura.om

Politická realita v tomto sultanátu na jihovýchodním cípu Arabského poloostrova má však svá vlastní pravidla, na hony vzdálená západním standardům. Většina voličů se nerozhoduje podle politických programů jednotlivých kandidátů, nýbrž podle jejich kmenové příslušnosti.

V případě žen je to pak mnohdy manžel, případně otec, kdo za ně rozhoduje. Jedna z voliček, která se bála uvést své jméno, zpravodaji agentury Reuters řekla, že některé z žen v ománském vnitrozemí měly potíž se do volební místnosti vůbec dostat, neboť jsou, co se dopravy (i mnoha dalších věcí) týče, zcela odkázány na muže.

Situace ale není výrazně lepší ani ve městech. "Mně manžel zakázal ve volbách kandidovat," uvedla například jistá univerzitní lektorka, která si přála zůstat v anonymitě.

Celkem se podle ománského ministerstva vnitra v 61 volebních obvodech ucházelo o zvolení 632 kandidátů. Počet zaregistrovaných voličů v této dvouapůlmiliónové zemi je necelých čtyři sta tisíc.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy