Francie chrání muže, který má seznam tajných kont

Monika Horáková
10. 2. 2010 16:30
Cesty vedou k bývalému počítačovému expertovi banky HSBC. Švýcarsko žádá jeho vydání
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Bern, Paříž, Berlín - Jmenuje se Hervé Falciani, je mu 35 let a dříve byl zaměstnán jako počítačový odborník u banky HSBC. Kvůli posledně jmenovanému nyní stojí v centru pozornosti mnoha evropských médií.

V roce 2006 totiž v práci nahrál na disk informace o 130 000 zákaznících banky, kteří by mohli být zajímaví pro ministerstva financí hned z několika zemí. Existovalo u nich podezření, že své nemalé úspory nezdanili.

Podle médií tito bankovní klienti pocházejí například z Francie, Itálie, Německa, Kolumbie nebo Číny. 

Švýcarsko nemělo zájem, Francie ano

CD nabídnul Falciani hned v roce 2006 švýcarským úřadům. Podle švýcarského serveru Blick.ch za něj nechtěl žádné peníze. Toužil jen v zájmu spravedlnosti předat důležité informace.

Stejnou motivaci uvedl i v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro. Falcianiho prý zajímalo, zda se švýcarská justice dokáže prosadit vůči pravidlu bankovního tajemství.

Protože však od švýcarských úřadů neobdržel žádnou reakci, obrátil se následně na úřady ve Francii. Francouzské státní zastupitelství chce informace na CD využít.

Mezitím si však podle rakouského deníku Standard švýcarské úřady uvědomily, že se Falciani podílel na krádeži, a požádalo Francii o jeho vydání. Francouzská policie však Falcianiho vzala pod svou ochranu a nevydala ho.

Německo se o CD také zajímá, ale proč má platit?

Do hry se brzy dostalo i Německo. V médiích se objevila zpráva, že vláda dostala nabídku na odkoupení disku. Na něm jsou informace o více než 1 500 klientech, kteří měli u švýcarských bank nezdaněné konto.

Prodávající požadoval 2,5 milionu eur. Německá koalice se nyní pře, zda CD koupit, či ne. V případě koupě by se státní kasa mohla obohatit o zhruba 100 milionů eur na jinak uniklých daních.

To, že disk  nabízí zajímavé informace, se již německý ministr financí mohl přesvědčit. Jako "ochutnávku" totiž podle Basler Zeitung obdržel údaje o pěti kontech. Z každého z nich by bylo možné vybrat na daních až milion eur.

Zda údaje nabídl Německu osobně Hervé Falciani, není zcela jasné. Zpravodajský server Focus však informoval, že zástupci Německa se s utajovaným majitelem CD setkali minulý víkend. Místo setkání navrhl on. Uskutečnilo se ve Francii.

V Německu by totiž mohl být informátor okamžitě zatčen. Pokud by však "novodobý Robin Hood", jak média Falcianimu přezdívají, bojoval za spravedlnost, proč by za informace najednou požadoval peníze?  

 

Právě se děje

před 46 minutami

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy